Когато започнат своя танц, едната ръка на мъжете винаги сочи небето, с което се свързват, а другата земята – всички сме тленни
“Що за културен човек можеш да се наречеш, ако не знаеш как да си поддържаш тялото? А то е основен твой инструмент. Ако тялото ти не е изправно, то ти не си адекватен към всичко.”
Това казва единственият българин дервиш Васил Тосев, отдаден суфист и учител по йога.
“Макар да нямаме друг инструмент освен тялото, ние се отдаваме на глупостта, на инерцията. А тя е една от 5-те съставни части на човешкия ум и най-вредната. Тя е като водовъртеж - трудно можеш да се измъкнеш от инерцията”, допълва Тосев. Той е ярък пример за това, че човек може да се противопостави на инерцията и да вземе живота си в ръце.
Днес 50-годишният Васил Тосев е усмихнат, младолик, със спортна фигура и готов във всеки момент да сподели своя опит за здравословен живот.
Преди 20 г. обаче
Васил тежи над
100 кг и със сериозно
сърдечно заболяване,
заради което лекари са готови да му поставят двоен байпас, 9 г. е на антидепресанти. Заради лекарствата, които приема, започват да страдат бъбреците, черният дроб, жлъчката.
Но претърпява зашеметяваща метаморфоза под влиянието на основателя на йога в България Венцислав Евтимов, вдъхновен от неговия личен пример, и на следващия си духовен учител Шибенду Лахири, правнук на бащата на Крия йога Лахири Махасайя.
Случайно попада на съобщение за лекция на Шибенду Лахири в Пловдив, на която отива. Макар да не разбира всичко, интуитивно усеща, че е попаднал на правилното място. По-късно приема посвещение в Крия йога при гостуването на Лахири във Варна.
Става дервиш от
Ордена на Мевлеви
отново под давлението на духовния си учител Лахири. Обучава се на суфизъм в турския град Коня, където 700 г. вече пребивават танцуващите дервиши. Там Тосев получава името Вели, което в превод означава светец.
Фигурира под №301 в списъка на посветените и може да се върти обратно на часовниковата стрелка в продължение на близо 5 часа.
“Мевлевийството бе това, което ме привлече. Най-вече стиховете на Мевляна Руми (поет и суфист, мистик, живял по време на Златния век на исляма - б. а.). Това беше любов от пръв поглед. Самите стихове имат скрито значение, от тях идва енергия, сякаш стихът задейства нещо в теб като спусък.
Руми казва: “Не търси отговори, които те обуславят. Търси въпроси, които ще те трансформират. Отговорът на въпрос, зададен навътре, и отговорът, който идва отвътре навън - той те трансформира. Най-лесно е да чукнеш в гугъл и да намериш отговора”, казва Васил Тосев. Той може да танцува 4-5 часа без прекъсване, но казва, че
не е прието да
споделя усещанията
си по време
на въртенето
“Понякога може да има някакво видение, усеща се и енергията на хората, които те наблюдават”, обяснява Тосев и добавя, че дервишкият танц има лечебна сила. При него една от целите е да се получи пауза в мислите, тъй като те изразходват огромно количество енергия.
За танца си дервишите носят дълги бели дрехи, символ на това, че танцьорът се е пречистил, задължително е носенето на огромна пола.
В началото на танца дервишите се появяват с черни наметала, което сочи, че те са се отказали от своето “аз”. Когато започнат да се въртят, винаги едната ръка сочи небето, с което се свързват, а другата земята – защото всички сме тленни.
Според легендата танцът на дервишите се появил, когато поетът Руми чул ритмичните удари на чукове на градския пазар. Ударите го потопили в транс и в своя екстаз започнал да се върти.
“Ако направим пауза между мислите за секунда, представете си как при вас идва много повече енергия от тази, с която разполагате в момента. Това е нещо огромно”, казва Тосев.
Такава според него е и целта на йога техниките. Когато преди години започва сериозно да се занимава с духовни практики, резултатите не закъсняват.
“За много кратък период от време изчезна необходимостта от антидепресанти - спрях ги след два месеца”, спомня си дервишът. Казва, че заради пандемията има бум на депресивни състояния и все по-често психолози и психиатри пращали такива пациенти при него.
“Всичко в нашия
свят се контролира
от психиката
Бил съм в много различни държави. Хората привидно са различни, но всъщност са еднакви, тъй като функционирането на тяхното съзнание е еднакво. Йога не е само гимнастика. Преподавам Хата йога, но вмъквам и Крия йога, за да има повече полза за хората”, разкрива Тосев.
Той самият практикува йога около час - час и половина всяка сутрин.
Преди известно време прави експеримент в родния Пловдив. В продължение на 2-3 месеца всеки ден взема с бус от училище 12 деца, страдащи от различни заболявания - астма, диабет, дори високо кръвно, и им преподава йога в своето студио. Децата били изследвани преди и след приключване на курса.
“Показаха невероятен прогрес, изследванията им се подобриха. Събрах родителите, показах резултатите. Исках безплатно да продължим, но само родителите на 2-3 деца продължиха да ги водят при мен. След време спряха и те.
Тук става дума за ангажираността на родителя.
Детето се формира
от енергията на
майката и на бащата
Сега, за съжаление, има много разделени двойки. Не става така - детето се формира от енергията и на двамата родители, от взаимодействието на тези две енергии”, смята Тосев.
Лично той успява да подобри здравето си с комбинация от йога, дихателни техники и прочистване на организма.
“Постоянно правя прочистване на стомаха, на червата, носа, езика, черния дроб. Но ако го правиш временно и резултатът е временен. Препоръчвам да се започне с едно нещо, после да се добави още едно и т.н.
Малките неща
можеш да
надграждаш. И без
никакви очаквания
Търпение означава правене на нещо, но без очакване на резултат”, препоръчва експертът по здравословен живот. Той до такава степен подобрява здравето си, че когато 3 г. след практиките отива в клиниката на Чирков, лекарите са удивени.
“Като видя показателите ми в кръвните изследвания, лекарят ме попита учуден какво съм направил. И ме помоли да заложи моите данни в един от апаратите като базови за сравнение. До онзи момент били заложени показателите на най-младия лекар от екипа, който бил на 24 г., но моите били по-добри”, спомня си Тосев.
На въпроса как е постигнал това, отговаря ясно и кратко - с постоянство.
“Най-лесно е да се откажеш. Първите 5 г., в които съм се занимавал с тези практики, съм ставал в 3 през нощта, за да правя упражнения и тогава да отида на работа. Бях управител на оръжеен магазин, работех по 10-12 часа, беше напрегнато, отговорно. В почивните дни не съм ходил никъде, защото прекарвах цялото си време вкъщи, прилагайки оздравителни практики.
Едва след като дойде резултатът, започнах да излизам.
Сега всяка неделя
организирам походи
до различни места в страната, независимо от времето. Били сме на излети и при минус 20 градуса”, казва дервишът. Той използва всяка разходка сред природата и за бране на билки, тъй като пие по 2-3 литра чай дневно.
Всеки може да се промени, стига да има достатъчно дисциплина, постоянство и търпение, убеден е единственият българин дервиш, който извървява завиден духовен път от средното училище по стругарство в Пловдив до посвещението си в Коня.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари