Ще бъде ли iPhone контролиран от мисълта?

15 May 2025
MenTrend.bg
Apple активно си сътрудничи с американския стартъп Syncron, който разработва невронния имплант Stentrode.
Apple активно си сътрудничи с американския стартъп Syncron, който разработва невронния имплант Stentrode.

Apple активно си сътрудничи с американския стартъп Syncron, който разработва невронния имплант Stentrode. Този проект има за цел да създаде интерфейс, който ви позволява да управлявате устройства със силата на мисълта. 

Имплантът Syncron се поставя през югуларната вена, което елиминира необходимостта от отваряне на черепа. Устройството чете невронни сигнали, свързани с движения, и ги преобразува в команди за управление на iPhone, Apple Vision Pro и други джаджи. Технологията в момента се тества върху хора с двигателни увреждания. Например, един от участниците в експеримента вече използва Apple Vision Pro за комуникация и игри, просто като си представя необходимите действия.

Основната цел на разработката е да се помогне на хората с увреждания. Въпреки това, в бъдеще технологията може да бъде интегрирана в масовите продукти на Apple. Първоначално се планира съвместимост с външни невронни импланти, а по-късно компанията може да предложи свои собствени решения.

Syncron отбелязва, че техният метод е по-малко инвазивен от този на конкуренти като Neuralink. Stentrode в момента е в клинични изпитвания и очаква одобрение от FDA.

Важно е да се отбележи, че в момента е малко вероятно подобни импланти да бъдат полезни за някой друг освен за хора с увреждания. Въпреки че може да ви позволят да контролирате устройството си с ума си, те не предоставят наистина революционни методи за взаимодействие с устройството. Всъщност самото устройство остава същото, но вместо пръст, управлението се осъществява с помощта на сигнали, изпращани до мозъка.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/