Холандски учени са установили, че любителите на бира стават с 35% по-привлекателни за комарите. Резултатите от изследването са публикувани в услугата за предпечат bioRxiv.
Около 500 доброволци са участвали в проучването. Резултатите показват, че пиещите бира стават с около 35% по-привлекателни за комарите. Скорошният душ и използването на слънцезащитен крем пък са намалили вероятността участниците в проучването да станат мишена на комарите.
Учените казват, че комарите разчитат не само на въглероден диоксид и топлина, но и на химични сигнали от кожата, които се променят в зависимост от навиците на човек. Това помага да се обясни защо някои хора са магнити за насекоми, докато други страдат малко от ухапвания.
Авторите на работата подчертават, че комарите са преносители на опасни инфекции, включително малария и денга. Следователно, дори прости мерки - от редовни душове и слънцезащитни продукти до умерена консумация на алкохол - могат да се превърнат в допълнителна защита за здравето.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/
Четете още