Какво е важно да знаете за кошмарите и как да се справите с тях

16 May 2025
MenTrend.bg
Кошмарите са ярки сънища, които могат да бъдат заплашителни, разстройващи, странни или по друг начин обезпокоителни.  СНИМКА: ФРИЙПИК
Кошмарите са ярки сънища, които могат да бъдат заплашителни, разстройващи, странни или по друг начин обезпокоителни. СНИМКА: ФРИЙПИК

В медицината на съня кошмарите имат по-строго определение, отколкото в ежедневния език. Това помага да се разграничат от лошите сънища: въпреки че и двата включват обезпокоително съдържание на сънищата, само кошмарът ви кара да се събудите.

Кошмарите са ярки сънища, които могат да бъдат заплашителни, разстройващи, странни или по друг начин обезпокоителни. Най-често се появяват по време на фазата на бързото движение на очите (REM), фазата, свързана с интензивно сънуване. Кошмарите обикновено се появяват през втората половина на нощта, когато повече време се прекарва в REM сън.

Когато се събуждате от кошмар, е нормално да осъзнавате остро какво се е случило в съня и много хора се чувстват разстроени или тревожни. Физически симптоми, като промени в сърдечната честота или изпотяване, могат да бъдат открити и след събуждане.

Нормално е както децата, така и възрастните да имат лоши сънища и кошмари от време на време. Около два до осем процента от хората имат такива проблеми. Честите кошмари са по-често срещани при деца на възраст от три до шест години, отколкото при възрастни. В някои случаи кошмарите продължават в юношеска и зряла възраст.

Около половината от студентите признават, че имат по един кошмар на всеки няколко седмици, което може да е свързано с хроничен стрес от ученето. Кошмарите измъчват както мъжете, така и жените, въпреки че жените са склонни да съобщават за кошмари по-често.

Няма еднозначно обяснение защо сънуваме кошмари. В медицината на съня и невронауката продължава дебат за това защо изобщо сънуваме. Много експерти смятат, че сънищата са част от методите на ума за обработка на емоции и консолидиране на паметта. Следователно лошите сънища може да са компонент от емоционалната реакция на страх и травма, но са необходими още изследвания, за да се обясни окончателно защо се появяват кошмари.

Някои доказателства сочат, че хората, които страдат от кошмари, може да имат променена архитектура на съня. Това означава, че те не преминават през етапите на съня нормално. Някои проучвания също така са открили връзка между кошмарите и обструктивната сънна апнея (OSA), дихателно разстройство, което причинява фрагментиран сън, въпреки че са необходими допълнителни изследвания, за да се изясни тази връзка.

Психолозите смятат, че кошмарите са причинени най-вече от стрес, тревожност, прием на определени лекарства, четене, гледане на плашещо съдържание и нарушения на съня. Учените обаче наскоро откриха друга необичайна причина. Според публикация в списанието „Сън и хипноза", хората, които спят на лявата си страна, са по-склонни да сънуват страшни сънища.

Статистиката сочи, че 41% от хората, които спят на лявата си страна, се оплакват от кошмари. Сред тези, които спят на дясната си страна, само петнадесет процента изпитват кошмари.

Учените не препоръчват спането по гръб, особено за хора със синдром на обструктивна сънна апнея. В това положение човек започва да хърка, а освен това може да получи спиране на дишането. Ето защо хората често сънуват кошмари в тази позиция и се събуждат често.

Спането по корем не може да гарантира приятни сънища.Тази позиция причинява сънища от сексуален и еротичен характер, както и истории, в които се появяват известни хора. Също така, хората, които са свикнали да спят по корем, често сънуват, че са удушени, заключени или връзвани.

Учените не могат да стигнат до еднозначно заключение за най-добрата поза за сън и най-често препоръчват да се разчита на собствените усещания.

Редките кошмари обикновено не изискват лечение, но както психотерапията, така и медикаментите могат да помогнат на хората с това разстройство. Чрез намаляване на броя на кошмарите, лечението може да помогне за подобряване на съня и цялостното здраве. Лечението на кошмари винаги трябва да се провежда под наблюдението на медицински специалист, който може да определи най-подходящата терапия, като вземе предвид общото здравословно състояние на пациента и основната причина за неговото състояние.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/