Как да разберем, че тестостеронът е намалял: защо е важно да се следи хормонът

01 July 2025
MenTrend.bg
Не винаги високите нива на тестостерон са здравословни
СНИМКА: Фрийпик
Не винаги високите нива на тестостерон са здравословни СНИМКА: Фрийпик

Тестостеронът е основният мъжки полов хормон и андроген, който изпълнява няколко важни функции в мъжкото тяло. Той е жизненоважен не само за репродуктивното развитие и сексуалното здраве, но и за поддържането на физическите характеристики, метаболизма и определени поведения, типични за мъжете. 

Тестостеронът е от съществено значение за формирането и поддържането на мъжките репродуктивни органи, като тестисите и простатата. Той започва да действа още седем седмици след зачеването, формирайки мъжките гениталии, и продължава да поддържа производството на сперматозоиди през целия живот.

По време на пубертета тестостеронът причинява развитието на вторични полови белези при мъжете, включително увеличена мускулна и костна маса, растеж на окосмяване по тялото и лицето, задълбочаване на гласа и уголемяване на пениса и тестисите.

Тестостеронът влияе върху сексуалното желание (либидото), сексуалната възбуда и цялостната сексуална функция. Ниските нива на тестостерон могат да доведат до намалено либидо и еректилна дисфункция. Тестостеронът е свързан с поведения като агресия, доминиране, конкуренция и увереност. Той също така влияе на настроението, когнитивните функции и мотивацията. 

Тестостеронът помага за поддържане на костната плътност, мускулната сила, разпределението на мазнините и производството на червени кръвни телца. Той също така играе роля в сърдечно-съдовото здраве и енергийния метаболизъм. 

Нивата на тестостерон се контролират от хипоталамуса и хипофизната жлеза, които регулират производството му предимно в тестисите и по-малки количества в надбъбречните жлези.

Има ли мъжка менопауза?

С напредване на възрастта, много мъже изпитват промени в хормоналните нива, които влияят на тяхното психическо, физическо и сексуално здраве. Според общопрактикуващия лекар Сабах Салман е важно да се повиши осведомеността за ниските нива на тестостерон сред мъжкото население.

"Когато някои мъже достигнат четиридесет и петдесет години, те изпитват психически и физически симптоми като депресия, загуба на либидо и еректилна дисфункция. Има известно припокриване между симптомите на менопаузата и ниския тестостерон: промени в настроението, затруднения със съня и промени във формата на тялото", казва Сабах Салман. 

Експертът обаче съветва да не се използва терминът „мъжка менопауза", който е безполезен и подвеждащ, защото погрешно внушава, че симптомите са резултат от внезапен спад на нивата на тестостерон в средната възраст. Според Салман, мъжете изпитват постоянен спад в производството на тестостерон от около един процент годишно, започвайки от тридесетте и четиридесетте си години. Това обаче не винаги води до опасни симптоми.

Чести признаци на нисък тестостерон

Сабах Салман казва, че ниските нива на тестостерон не винаги водят до симптоми. Съществуват обаче редица признаци, свързани със състоянието:

промени в настроението и раздразнителност;
депресия;

загуба на мускулна маса и намалена способност за извършване на физическа активност;

преразпределение на мазнините: поява на голям корем или гърди;

обща липса на ентусиазъм или енергия;

затруднено заспиване или повишена умора;

лоша концентрация и краткосрочна памет;

загуба на сексуално желание;

еректилна дисфункция

„Хипогонадизмът е медицинският термин за дефицит на тестостерон, който може да засегне мъже от всяка възраст. Ниският тестостерон може да бъде причинен или от проблем в самите тестиси, или в частта от мозъка, която контролира тяхната функция", обяснява Сабах Салман.

Експертът обаче подчертава, че липсва разбиране за ниските нива на тестостерон и симптомите. Повечето хора наричат ​​тези свързани с възрастта промени „мъжка менопауза", но малцина могат да обяснят какво представлява и как се проявява.

Заболявания, свързани с нисък тестостерон
Говорейки за връзката между диабет тип 2 и ниските нива на тестостерон, д-р Салман отбеляза, че около шестнадесет процента от мъжете с това състояние имат по-ниски от нормалните нива на хормона.

Що се отнася до затлъстяването, има научно доказана връзка между това състояние и ниския тестостерон: увеличение на ИТМ с един пункт може да доведе до два процента намаление на тестостерона. По подобен начин, увеличение на обиколката на талията с десет сантиметра увеличава вероятността мъжът да има нисък тестостерон със 75%.

Ниският тестостерон при мъжете често остава недиагностициран, въпреки че лесно се изследва с кръвен тест. Мъжете обаче са склонни да се грижат по-малко за здравето си и не се подлагат на редовни медицински прегледи.

Сабах Салман обясни, че симптомите на нисък тестостерон не са специфични. Например, еректилната дисфункция, ниското либидо и промените в настроението могат да бъдат резултат от стрес, тревожност и депресия. Всички те обаче могат значително да усложнят ежедневието и щастието, така че е важно да се търси основната им причина. Ако се постави диагноза, специалист може да предпише тестостеронова заместителна терапия (ЗЗТ) под формата на инжекции или локални гелове. Салман обаче подчертава, че е важно да се помни, че това може да има странични ефекти, включително повишен апетит, наддаване на тегло, акне, повишено изпотяване и промени в настроението.

„Тестостеронът може също да сгъсти кръвта, увеличавайки риска от инфаркт, инсулт и образуване на кръвни съсиреци. Той може също да причини уголемяване и други проблеми с простатата. ТРТ може да повлияе и на производството на сперматозоиди, което влияе върху плодовитостта", допълва Сабах Салман. 

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/