Дългият нощен сън причинява когнитивен спад

17 May 2025
MenTrend.bg
Хората с лош сън са с 41% по-склонни да развият затлъстяване в сравнение с тези, които са си почивали качествено. 
СНИМКА: Фрийпик
Хората с лош сън са с 41% по-склонни да развият затлъстяване в сравнение с тези, които са си почивали качествено. СНИМКА: Фрийпик

Дългият нощен сън – девет часа или повече – може да е свързан с влошена когнитивна функция. Освен това, този ефект е особено изразен при хора със симптоми на депресия. Това са заключенията, до които стигнаха изследователи от Центъра за здравни науки към Тексаския университет в Сан Антонио.

Анализът установи, че по-дългият сън е свързан с по-ниски резултати по отношение на общата когнитивна функция, паметта, визуално-пространственото възприятие и изпълнителните умения. Тези нарушения са били особено изразени при хора с признаци на депресия, независимо дали са приемали антидепресанти.

Депресията, според авторите, често е съпроводена с нарушения на съня, а около 90 процента от страдащите от депресия съобщават за проблеми със заспиването или събуждането. В новото проучване участниците са били разделени на четири групи въз основа на наличието на депресивни симптоми и употребата на антидепресанти. Най-изразено влошаване на когнитивните показатели е регистрирано при тези, които са спали дълги часове и са имали признаци на депресия, независимо от терапията.

Учените подчертават, че препоръките на повечето организации за защита на когнитивното здраве остават непроменени - възрастните трябва да се стремят към 7-8 часа сън на ден. Въпреки това, си струва да се определи оптималната продължителност на съня въз основа на индивидуалните здравословни характеристики.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/