Demisexual - демисексуална. Случва се това да е единственото описание в профила на някои от жените в българския тиндър. Вероятно и на мъжете.
Ако човек обърне внимание на надписа, а не просто да отметне на база на външния вид - надясно означава, че харесваш другия, а наляво - обратното, ще се зачуди. Какво ли означава тази дума, би била резонна мисъл, особено след като в последните години се появиха редица нови сексуалности. Ако потърсите в гугъл, един от първите резултати е от англоезичната версия на уикипедия.
“Демисексуалността е сексуална ориентация, при която човек не изпитва първично сексуално влечение - това, което се основава на непосредствено забележими характеристики като външен вид или миризма и се изпитва веднага след първата среща. Те имат само вторично сексуално привличане, което се случва, след като опознаят някого за известно време”, гласи дефиницията там. Така някои биха се отказали да харесат профила на човека, който го е написал в тиндър. Така де - ще се наложи да се инвестира време в търсене на заветния секс.
А ако пък въпреки демисексуалността харесате човека и си съвпаднете, става още по-заплетено. Защото тогава разбирате, че дефиницията на уикипедия не е съвсем това, което човекът, който го е написал, е имал предвид. Едни ще ви кажат, че идеята им е проста - отбелязват, че не си падат по бързия секс, и така си спестяват контакти с търсещи именно това. Други ще обяснят, че сексуалното влечение при тях идва от интелектуалното привличане. Което по-скоро е сапиосексуалност и според различни мнения не е ориентация, а сексуална индентичност. Както и да е, малко стана сложно...
Та да се върнем на демисексуалните. Трети от тях казват, че изпитват влечение чак когато си станат близки с някого. И тук става още по-сложно. За едни това може да са няколко срещи, за други месеци. Особено неприятно става за демисексуалните, ако някой ги натисне и започне да им обяснява, че просто се правят на интересни. Което може и да е вярно при някои, но при други не би било.
И именно това ни води до противоположното на демисексуалността - фрейсексуалността. Едно от полулярните кратки видеа, което се върти в инстаграм, обяснява какво е това доста шеговито. В него мъж казва на своята приятелка, че трябва да се разделят. Тя се ядосва и заявява, че ще го убие. Тогава той започва да обяснява, че е фрейсексуален. Момичето пита какво е това. “Фрейсексуалността е сексуална ориентация, при която човек чувства привличане в началото, но колкото повече се засилва емоционалната връзка, толкова повече изчезва привличането”, обяснява момчето. Разбира се, това е нагласено видео, в което той получава подкрепата на момичето. Нататък дори обяснява, че би му било най-добре дори да не знае името на партньора си.
И докато клипчето се разпраща шеговито из инстаграм, оказва се, че фрейсексуалността не е измислица. Тя, според Обри Ланкастър, която е специалистка по асексуалността, представлява разновидност именно на нея. Пред “Космополитан” тя обяснява, че фрейсексуалните могат да имат връзки. Проблемът е, че колкото по-дълго поддържат отношения, толкова повече интимните влечения изчезват. Което е точно обратното на идеята на популярното клипче, което представя тази разновидност като оправдание за безразборен секс.
Е
стествено, ако някой опита да се представи за фрейсексуален, за да се измъкне от връзка, шансът да получи шамар никак не е малък. Защото самото описание звучи точно като начин на изплъзване от обвързващи отношения. Затова към съобщаването на новината трябва да се подходи много внимателно. И да се търси решение вътре във връзката.
От “Космополитан” дават и идеи. Един от начините в моногамната връзка, пишат те, е да се гледат клипчета за възрастни. При тях всеки партньор просто мастурбира, докато се намира до другия. Друг вариант е фрейсексуалният да има трайни отношения с някого, но да сте в отворена връзка.
Според Ланкастър пък самият термин помага на хората, които са фрейсексуални, да разберат, че не са “счупени”. Нито пък имат нужда да бъдат лекувани. “Знаейки, че има термин за тях, им помага да са спокойни, че с тях всичко е наред, и да изберат типа отношения, в които ще се чувстват най-комфортно”, посочва експертката.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари