Инфарктите и инсултите са по-чести в понеделник

12 July 2025
MenTrend.bg
Изследователите са използвали данни от повече от 3500 участници в Британско проучване на стареенето. Снимка: Pixabay
Изследователите са използвали данни от повече от 3500 участници в Британско проучване на стареенето. Снимка: Pixabay

Учени, ръководени от професор по медицинска социология Тарани Чандола от Университета в Хонконг, са установили, че възрастните хора, които изпитват тревожност в понеделник, имат по-високи нива на хормони на стреса – дори два месеца по-късно. Това се отнася не само за работещите, но и за пенсионерите, което показва дълбока психологическа връзка между началото на седмицата и физиологичния стрес. 

Изследователите са използвали данни от повече от 3500 участници в Британско проучване на стареенето. Те са взели проби от коса, за да измерят нивата на кортизол и кортизон, натрупани в тялото в продължение на няколко месеца.

Оказа се, че хората, които са се чувствали тревожни в понеделник, са имали нива на кортизол, които са били средно с 23% по-високи от тези, които са се чувствали тревожни в други дни. Този ефект се е запазил независимо от възрастта, пола, заетостта и други фактори. Дори след пенсиониране хората са продължили да изпитват стрес, свързан с началото на седмицата - като „остатък" от много години трудов живот.

Интересното е, че този биологичен отговор на тревожността не е наблюдаван в никой друг ден от седмицата, което потвърждава, че понеделник е специален психологически спусък за много хора, който може да предизвика силен хормонален отговор.

Въпреки че проучването не доказва пряка причинно-следствена връзка, то предоставя ново обяснение защо инфарктите и инсултите са по-чести в понеделник.

Авторите планират да продължат работата си: да проучат защо някои хора са устойчиви на стрес в началото на седмицата, докато други не са. Може би определени навици, черти на личността или рутини могат да помогнат за намаляване на тревожността и подобряване на здравето.

„Стресът не е просто емоция. Той има реални последици за тялото", каза Чандола.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/