В Япония измислиха неочакван начин за отслабване: те просто предлагат промяна на гените

12 July 2025
MenTrend.bg
Същността на метода не е да се коригира дефектният ген, както обикновено се случва при генната терапия, а да се въведе напълно нов генетичен код в чернодробните клетки. СНИМКА: ФРИЙПИК
Същността на метода не е да се коригира дефектният ген, както обикновено се случва при генната терапия, а да се въведе напълно нов генетичен код в чернодробните клетки. СНИМКА: ФРИЙПИК

Японски изследователи от университета в Осака представиха нов подход за лечение на затлъстяване и диабет тип 2, който би могъл да революционизира съществуващите методи на лечение.

В работата си, публикувана в научното списание Communications Medicine, вместо редовни инжекции с популярни лекарства, учените предлагат еднократна генетична интервенция, след която тялото само започва да произвежда необходимото вещество.

Същността на метода не е да се коригира дефектният ген, както обикновено се случва при генната терапия, а да се въведе напълно нов генетичен код в чернодробните клетки. Този ген принуждава организма да произвежда екзенатид, аналог на естествения хормон GLP-1, който е отговорен за намаляване на апетита, подобряване на метаболизма и контрол на нивата на кръвната захар. Екзенатид вече се използва в одобрени лекарства за отслабване, но употребата им изисква пациентите да си правят постоянни инжекции.

Както обясни ръководителят на изследването Кейичиро Сузуки, техният подход съчетава предимствата на генната терапия и биологичните препарати, като позволява на клетките да произвеждат лекарството самостоятелно в продължение на месеци след еднократно лечение.

Ефективността на технологията е демонстрирана в експерименти върху лабораторни мишки. След еднократна интервенция, модифицираните животни са имали стабилно ниво на екзенатид в кръвта си за дълъг период от време. Това е довело до забележими резултати: мишките са започнали да се хранят по-малко, да наддават на тегло по-бавно и телата им са абсорбирали глюкозата по-добре.

В същото време, според изследователите, по време на експеримента не са регистрирани странични ефекти.

Авторите на статията смятат, че потенциалът на тази технология не се ограничава само до лечението на затлъстяването. Според тях този подход може да се използва за лечение на други хронични заболявания, които не са свързани със специфични генетични мутации, като диабет тип 2 и различни възпалителни заболявания.

Изследователският екип сега се готви да проведе допълнителни, по-мащабни проучвания, за да потвърди ефективността и безопасността на метода за евентуално клинично приложение.

Ако е успешно, това развитие би могло да послужи като основа за създаването на фундаментално нов клас лекарства с дълготрайно действие, които ще освободят пациентите от необходимостта от редовни инжекции и ще подобрят качеството им на живот.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/