Измихте ли си зъбите тази сутрин? Ако това ви звучи странно, вероятно е така, защото сте го направили, без да се замисляте, и защото „43% от деня ни се състои от навиците, които имаме", казва д-р Хедър Маккий, водещ специалист по промяна на начина на живот и поведението в Европа. И ако искаш следващото подобно действие да работи за теб, то нека бъде... планирането на хранене.
Според проучване на MyFitnessPal, 78% от хората, които са достигнали желаното си тегло, редовно планират храненията си. Почти 70% от тях твърдят, че благодарение на предварителната подготовка взимат по-здравословни решения. А когато си уморен след работа, грижи или учене - не е чудно, че решението „какво да ям?" често води до нещо лесно, нездравословно или скъпо.
Защо планирането е повече от списък с продукти
МакКий обяснява, че непрекъснатият вътрешен дебат относно храната ни изтощава психически. Именно това наричат „умора от решения" в научния свят. В моменти на изтощение, емоционалната реакция надделява над здравия разум - и избираме това, което ни дава мигновено удоволствие, а не това, което е полезно или икономично.
Решението? Планирането. То намалява стреса, повишава ефективността и - според изследвания —-утроява шанса да следваме здравословните си намерения. А както МакКий казва: „Добро планиране е форма на предварителна себе-състрадателност."
Не воля, а система
Често търсим магични здравословни решения - ледени бани, хапчета, специални диети. Но отговорът е прост: имаме нужда от повече вода, сън, плодове и зеленчуци. Проблемът? Не изграждаме навици, които да работят в реалния живот.
Според МакКий не ти липсва мотивация - липсва ти методът. И вместо да се опитваш повече, пробвай по-различно. Изгради навик чрез повторение в контекст: както миеш зъбите след ставане, така можеш да приготвиш вечеря всяка неделя за понеделник. Това наричат „силата на уменията" - системи, които работят дори в най-трудните дни.
„В нашето проучване с MyFitnessPal открихме, че 90% от хората са склонни да започват седмицата здравословно, но до петък около една трета от тях са се отклонили от правилния път", казва МакКий.
Маккий посочва мащабно проучване , проведено от изследователи в Университетския колеж в Лондон, което установи, че създаването на навик може да отнеме от 18 до 254 дни, в зависимост от неговата сложност. Например, пиенето на повече вода би било по-прост навик, а редовното ходене на фитнес или приемането на по-дългосрочен план за хранене би било по-сложно. „Едно от нещата, за които обичам да говоря много, е силата на уменията – сигналите, системите и рутината, които помагат за поддържане на дългосрочна промяна, защото в крайна сметка, когато става въпрос за промяна, силата на уменията, а не силата на волята, създава промяна", обяснява Маккий.
Започни постепенно - с планиране на едно или две ястия седмично. Така ще създадеш подход, който работи дългосрочно и ще сведеш хранителните отпадъци до минимум. А когато видиш резултата - по-спокойни вечери, по-здравословни избори, по-малко похарчени пари - ще разбереш, че планирането не е просто инструмент, а психологическо предимство.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/
Коментари