В повечето случаи кръвните съсиреци са нещо полезно. Когато се нараним, кръвта трябва да се втвърди и да се събере на мястото на раната, за да спре кървенето. Но понякога съсиреците се появяват, когато не са необходими, и това може да означава неприятности - особено ако се образуват в дълбоките вени близо до мускулите.
„Когато кръвни съсиреци се появят в тази по-дълбока система, те могат да бъдат болезнени и много опасни", казва д-р Луис Наваро, основател на Центъра за лечение на човешката съдова система в Ню Йорк.
Този вид съсирек се нарича дълбока венозна тромбоза или ДВТ. Тя е като преграда на кръвоносната магистрала, предизвиква задръствания в кръвообращението и възпрепятства притока на кръв, който поддържа работата на организма ни. Нещата могат да станат още по-сериозни, ако ДВТ се откъсне от първоначалното си място и стигне до белите дробове. Тогава тя се превръща в белодробна емболия - съсирек, който пречи на тези жизненоважни органи да получават необходимия кислород и кръв. Това може да увреди белите дробове и други органи и дори да доведе до задушаване.
Някои хора са по-предразположени към ДВТ, отколкото други, така че си струва да следим за всички рискови фактори.
"Важно е да разпознавате симптомите на кръвен съсирек, защото те често могат да бъдат минимални или да бъдат пренебрегнати, а незабавното лечение е от ключово значение", казва д-р Наваро.
Ето кои са предупредителните признаци на кръвен съсирек, за които трябва да внимавате, за да можете да действате бързо, ако се появи такъв:
Един от най-честите признаци за ДВТ е подуването на крака или ръката.
„Кръвните съсиреци могат да блокират кръвотечението в краката, което да доведе до подуване", казва д-р Наваро.
Нормално е да пренебрегнете подуването на краката като симптом на ДВТ, ако винаги получавате, когато летите или по време на периоди на обездвижване. Но бъдете подозрителни, ако то се появи бързо и заедно с това усещате болка или дискомфорт.
Обикновено болката при ДВТ се съчетава с други симптоми като подуване или зачервяване, но понякога може да е самостоятелна.
„За съжаление, болката от кръвен съсирек може лесно да се сбърка с мускулен спазъм или разтегнато сухожилие, поради което проблемът често остава недиагностициран и особено опасен", казва д-р Наваро.
Дискомфортът при ДВТ обикновено се появява, когато вървите или когато свивате крака си нагоре. Ако имате червени петна или обриви по кожата, които не сърбят, не отшумяват, топли са на допир или с всеки изминал ден потъмняват все повече, помолете лекаря си да ги прегледа.
Болката в гърдите може да ви накара да си помислите, че става дума за инфаркт, но може да е белодробна емболия.
„Инфарктът и емболията имат сходни симптоми. Въпреки това болката при второто обикновено е остра и пробождаща и се усеща най-зле, когато поемете дълбоко въздух", казва д-р Наваро.
Болката при инфаркт често се усеща в горните части на тялото, като раменете, челюстта или врата. За да разграничите двете състояния, най-голямата следа, за която трябва да следите е в дишането. Дискомфорта при белодробната емболия се усилва постоянно с всеки дъх, който поемате. Независимо от кое от двете състояния сте засегнати трябва да звъннете незабавно на 112.
Кръвният съсирек в белия дроб забавя притока на кислород и може да ви накара да се чувствате отпаднали.
„Ще се задъхвате при изкачване на стълби и ще се уморявате много бързо. Ще се отвратително", казва д-р Джордж П. Тейтелбаум, интервенционален неврорадиолог и директор на Центъра за инсулти и аневризми в здравния център „Провидънс Сейнт Джон" в Санта Моника, Калифорния.
„Замайването се дължи отчасти на едно определено химическото вещество, отделяно от белите дробове, когато те засекат промените в насищането на кръвта с кислород, както и в кръвното налягане и сърдечната честота. Мозъкът е изключително чувствителен към това", казва д-р Нелсън.
Макар че това не е твърде разпространен симптом на кръвен съсирек, той се случва достатъчно често. Едно проучване, публикувано в New England Journal of Medicine, установява, че белодробната емболия е причина за около 17% от хоспитализациите поради припадък при 560 изследвани възрастни хора.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари