Американската Агенция за национална сигурност (АНС) представи шест начина как собствениците на iPhone и Android устройства да защитят своите телефони. Оттам отбелязаха, че хакери използват WiFi мрежи, приложения за смартфони и други вратички, за да извършват кибершпионаж и да крадат лична информация.
Поради това служителите на агенцията призовават потребителите да актуализират устройствата си, да изключват Wi-Fi, когато са на обществени места, и да изпълняват други предпазни практики, за да държат киберпрестъпниците на разстояние. Статистическата агенция Statista съобщи, че миналата година в САЩ са били компрометирани данни на близо 353 милиона души. Тези шокиращи констатации подчертават важността да се предприемат навременни мерки, за да се предпазим в мрежата.
1. Актуализиране на софтуер и приложения
АНС съветва потребителите да актуализират софтуера и приложенията на смартфоните си, за да ги направят по-сигурни. Хакерите намират тайни начини за проникване в тях, като търсят пропуски в съществуващите системи, но с всяка актуализация компаниите отстраняват всички потенциални недостатъци, които биха могли да бъдат използвани, за да се проникне в устройствата ни.
Честото ъпгрейдване ще попречи на киберпрестъпниците да шпионират обажданията, текстовите съобщения и данните, и ще блокира повечето техни атаки. То ще помогне и за предотвратяването на измамните имейли, които киберпрестъпниците изпращат, за да откраднат чувствителна информация, например данни за вход.
2. Инсталиране на приложения само от официални магазини
Трябва да бъдем внимателни при инсталирането на приложения и да сме уверени, че те са изтеглени само от официални магазини като Google Play и App Store. Неофициалните включват Aptoide, SlideMe, ACMarket и Amazon Appstore. Хакерите често създават фалшива версия на легитимно приложение, която им дава пълен достъп до нашето устройство, след като бъде изтеглена. Така те могат да инсталират зловреден софтуер и да споделят данните ни с трети страни.
Само през миналата година компанията Google е била принудена да забрани достъпа на близо 2,3 млн. приложения до своя Play Store и е блокирала 333 хил. зловредни акаунта.
3. Изключване на WiFi и Bluetooth
Потребителите на Android и iPhone не трябва да се свързват с обществени Wi-Fi мрежи. Американската космическа агенция НАСА предупреди, че тези, които ги ползват, е добре да изключат Bluetooth-а си. Хакерите постоянно търсят уязвимости и когато тези две функции са активни телефонът ни става мишена за т. нар. „KRACK" вируси. Те са кибератака, която се осъществява чрез манипулиране на защитения достъп до Wi-Fi, която позволява кражба на данни през мрежата.
По същия начин оставянето на включен Bluetooth може да доведе до атака „BlueBorne" - когато хакерът поема контрола над устройството ни без никакво взаимодействие с потребителя. Методът позволява на престъпниците
да извършват кибершпионаж, кражба на данни или дори атака с цел получаване на откуп.
Общодостъпните WiFi мрежи не разполагат със същата защита, каквато има в дома ни, което оставя смартфона ни силно уязвим.
4. Използване на криптирани приложения за гласове, съобщения и данни
Криптираните приложения за глас, текст и данни могат да блокират достъпа на хакерите до личната ни информация, като преобразуват комуникацията ни в специален код. WhatsApp е една от най-популярните платформи за криптиране, следвана от Telegram. Кевин Бригс, служител в американската Агенция за киберсигурност, заяви пред Федералната комисия по комуникациите (ФКК) по-рано тази година, че има многобройни случаи на успешни опити за кражба на данни за местоположението от мобилни телефони в САЩ. Също така според него престъпниците са следили за гласови и текстови съобщения, за да повлияят на американските избиратели.
5. Да не се кликва върху връзки и да не се отварят прикачени файлове
АНС предупреждава потребителите на Android и iPhone да не отварят непознати прикачени файлове и връзки към имейли. Дори легитимни податели могат да разпространят злонамерено съдържание случайно или в резултат на компрометиране на профилите им. Хакерите могат да получат достъп до личната ни информация по един от следните два начина: чрез кийлогър или чрез троянски кон.
Първият работи като преследвач, който следи всяка наша стъпка, което му позволява да получи достъп до информация в реално време, докато пишем или сърфираме в интернет. Методът дори може да подслушва телефонните ни разговори. Вторият е невидим зловреден софтуер, който се използва за извличане на важни данни, като пинкода на кредитната ни карта и информация за социалната ни осигуровка, ако е записана на телефона ни.
"Да се поддадеш на тактиките на хакерите, като например да отговаряш на непознати имейли с искане за чувствителна информация, може да доведе до компрометиране на акаунт и кражба на самоличност", заяви пред сп. Forbes Оливър Пейдж, главен изпълнителен директор на компанията за киберсигурност Cybernut.
„Доверяването на телефонни обаждания или съобщения без проверка може да доведе до сериозни последици", добавя той.
6. Рестартиране на устройството всяка седмица
Ако потребителите не рестартират системата на телефоните си, хакерът може да манипулира отворените URL адреси, за да стартира код, който инсталира зловреден софтуер. Изключването нулира всички отворени уеб страници и приложения и излиза от банковите сметки, което пречи на киберпрестъпниците да получат достъп до чувствителна информация.
Това има същия резултат върху spear-phishing атаката, тъй като премахва възможността на хакерите да изпращат целенасочени измамни имейли, защото няма да могат да получат достъп до данните ни.
Проучване на организацията Pew Research от 2015 г. установи, че почти половината от всички собственици на смартфони рядко или никога не изключват мобилния си телефон, а 82% твърдят, че изобщо не го рестартират.
Как да разберем дали сме били хакнати
Има някои възможни признаци, които показват, че нашият Android или iPhone е бил компрометиран. Например, че лампичката на камерата остава включена, дори след като сме затворили нашето приложение за разговор или че тя се включва неочаквано.
Според компанията за сигурност McAfee други индикатори, че сме хакнати, са по-бързото изтощаване на батерията от обичайното, бавната работа на телефона или неочакваното му загряване, както и внезапното спиране на приложенията или изключването и повторното включване на телефона от само себе си.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари