Възможно е да има и други причини, а не само проблеми с възбуждането
Симптомите на еректилната дисфункция (ЕД) могат да повлияят не само на сексуалния ни живот. Те засягат както самочувствието ни, така и добрите взаимоотношения с нашия партньор. Това е смущение, с което ще се сблъскат всички мъже в даден момент от живота си.
Дисфункцията не е проблем само на по-възрастните. Противно на общоприетото схващане, признаците и симптомите й могат да се случат на всеки мъж на всяка възраст. Според проучване от 2017 г. в Translational Andrology and Urology почти 8% от мъжете на възраст от 20 до 29 години и 11% от мъжете на възраст от 30 до 39 години имат проблеми с потентността си. Възможно е тези признаци да са породени от нерви, свързани с това дали ще се представим добре в леглото. Независимо от какво е причинена, борбата за постигане и запазване на ерекцията може да бъде смущаваща и има потенциала да доведе до проблеми във връзката ни. За щастие са налице много възможности за лечение, които облекчават тези симптоми.
Може да ни е трудно и неудобно да говорим с лекаря си за сексуалните си функции. Но трябва да знаем, че този въпрос е изключително често срещан и вероятно е нещо, с което той се занимава постоянно. Освен това вероятно е чувал и много по-смущаващи истории.
Трябва да си помислим дали предпочитаме да не го обсъждаме и да продължим да се борим с куцащия си "приятел", или уверено да се обърнем към професионалист с помощта, на който да се справим с дисфункцията. Здравните специалисти, особено
уролозите, са обучени да говорят с пациентите за много видове проблеми, свързани със сексуалното здраве,
така че в името на интимните ни отношения просто трябва да загърбим срама и да говорим.
И още нещо: ЕД и нейните симптоми обикновено не се появяват изведнъж. В много случаи те са начинът, по който организмът ни казва, че има нещо друго, на което трябва да се обърне внимание, казват много лекари, сред които е и д-р С. Адам Рамин, директор на урологична клиника в Лос Анджелис. По-долу ще намерим всичко, което трябва да знаем за признаците и симптомите на ЕД.
Какво може да бъде окачествено като ЕД?
Според д-р Хуан Андино, специалист по урология и безплодие в Калифорнийския университет, всичко се свежда до едно нещо: повторението на симптомите отново и отново.
"Почти всички мъже в някакъв момент преживяват епизод на това, което хората наричат "тревожност от секса", казва той.
Това означава, че поради алкохол, липса на сън, среща с нов партньор или стрес бихме могли да изпитваме по-малко оргазъм. Но ако затрудненията с ерекцията се превърнат в обичайно явление, независимо от възрастта, си струва да се потърси оценка от лекар, в идеалния случай от уролог, който се занимава със сексуална медицина.
В проучване от 2020 г. на почти 400 мъже под 40-годишна възраст, които са били прегледани в клиниката на Калифорнийския университет, в установено, че 20% от пациентите са имали предиабет или диабет, 20% - нисък тестостерон, а 11% са показали лабораторни резултати от физически изследвания, които предполагат намалена плодовитост.
За кои симптоми да следим, ако се съмняваме, че имаме еректилна дисфункция?
1. Нямаме сутрешна ерекция:
Нощната и сутрешната ерекция нямат нищо общо с чувството за възбуда: Те се случват, защото в този момент мозъкът ни освобождава по-малко норадреналин - хормон, който не позволява на тази телесна функция да се случва непрекъснато по време на сън.
"Честата сутрешна ерекция е нещо хубаво, тъй като показва, че кръвоносните съдове, които осигуряват притока на кръв към пениса, са здрави", казва д-р Рамин.
Ако забележим, че се събуждаме с ерекция по-рядко от обичайното, това може да означава, че тези кръвоносни съдове не работят толкова добре, колкото трябва, което затруднява притока на кръв към пениса ни, за да стане ерекция. Това означава, че същият проблем, който пречи на сутрешната ерекция, може да се появи и в спалнята, когато действително се опитваме да се възбудим.
2. Не мислим за секс, колкото преди:
Ако нещата, които обикновено ни възбуждат, вече не действат, има голяма вероятност нивата на тестостерона ни да са по-ниски от нормалното. Той е основният хормон, отговорен за сексуалното ни желание - обяснява нюйоркският уролог и експерт по секса д-р Дейвид Шустерман. Ако тестостеронът спадне, това може да се отрази и на желанието ни за секс в леглото.
А ако не сме в настроение, да се възбудим ще бъде почти невъзможно да постигнем ерекция.
"Може да е по-полезно да променим темата и да подчертаем, че намаленото либидо и еректилната дисфункция са известни сексуални симптоми на тестостеронов дефицит или ниски нива на тестoстерон", обяснява д-р Андино.
3. Висок холестерол или кръвно налягане
Резултатите от лабораторните изследвания на годишния преглед могат да подскажат, че ерекцията ни е в опасност. Два от най-често срещаните признаци за това са високия холестерол и високото кръвно налягане. И двете могат да увредят кръвоносните съдове и да доведат до загуба на тяхната еластичност. Това затруднява разширяването на вените, така че в пениса ни да постъпва повече кръв. Това от своя страна може да затрудни постигането на ерекция.
"Ако съдовете не могат да се разширят, няма да има достатъчно приток на кръв, за да се предизвика ерекция", казва д-р Рамин.
4. Възпалени венци
Подутите, болезнени или кървящи венци при миене с четка или конец за зъби вероятно са признак за заболяване. Това не причинява директно ЕД, но може да даде началото на верига от събития, които да създадат проблеми за нашето най-свидно. Това е така, защото възпалението на венците може да доведе до нарушения в цялото ни тяло, което може да увреди кръвоносните ни съдове. А ако те не функционират правилно, кръвта по-трудно се влива в пениса ни, за да го прави твърд.
5. Ерекцията ни не е същата както преди или трудно се задържа
Ако забележим каквато и да е промяна в ерекцията ни - всъщност това може да е ранният етап на ЕД.
"Обикновено това е бавен, прогресиращ проблем. Първоначално пациентът може да забележи, че сексуалната му функция не е толкова силна или че не е в състояние да я поддържа толкова дълго, колкото преди", обяснява д-р Рамин.
Не съществува обаче правило или измерване за това колко мека или кратка трябва да е ерекцията,
за да се говори за проблем. Става въпрос за промени, които не са характерни за нас. Вероятно не е нищо страшно, ако това се случило само веднъж. Но ако забележим, че се повтаря често и не можем да се сетим за психическа причина, поради която да имаме проблеми с ерекцията като например, че сме били допълнително изтощени или стресирани, това може да сочи към по-голям проблем.
Други неща, които може да са причина за ЕД
1. Приемаме определени лекарства
Страничните ефекти от антидепресантите и медикаментите за високо кръвно налягане често са основните виновници за дисфункция. Тези лекарства могат да затруднят достигането до мозъка на хормони и химически сигнали, които ни карат да се чувстваме възбудени. А пониженото либидо може да затрудни постигането на ерекция. Обикновено започваме да забелязваме тези симптоми в рамките на няколко седмици след започване на приема на антидепресантите. В такива случаи е редно да се посъветваме се с нашия лекар, за да потърсим друго лекарство с подобно действие, което не създава усложнения при нас.
Липса на достатъчно сън
Без значение какво краде съня ни, липсата му може да доведе до проблеми с ерекцията. Това е особено вярно, ако имаме сънна апнея - нарушение в спането, при което дишането ни често спира през нощта. Според Международното дружество по сексуална медицина близо 70% от мъжете, които имат сънна апнея, имат и ЕД. Лишаването от сън води до намаляване на нивата на тестостерона и може да ни накара да се чувстваме по-стресирани или тревожни. А всички тези неща могат да убият либидото ни и да затруднят ерекцията.
3. Проблеми с бъбреците
Момчетата с бъбречно заболяване също могат да имат проблеми с поддържането на ерекцията. Според американската Националната бъбречна фондация това се дължи на факта, че подобни болежки оказват влияние върху нивата на хормоните, кръвообращението и енергията. Или пък някои мъже губят интерес към секса заради емоционалните и физическите промени, които тези състояния могат да предизвикат.
Въпреки това мъжете могат да възвърнат сексуалната си функция стечение на времето, когато лекуват първоначалните проблеми с бъбреците. Приемането на предписаните лекарства, общуването с лекаря и разговорът с психолог могат да помогнат за поддържането на здравословен интимен живот.
Как се прави диагнозата еректилна дисфункция?
Докторите винаги задават три въпроса на пациентите си, които имат симптоми на еректилна дисфункция:
Ерекцията ви била ли е по-слаба? Причинява ли това трудности при интимност или сексуални дейности?
Успявали ли сте да поддържате ерекцията достатъчно дълго за задоволителен секс?
Приемали ли сте хапчета за подпомагане на ерекцията като виагра?
Това са само няколко насоки за размисъл, които могат да ни помогнат да преценим дали си струва да насрочим среща с нашия лекар, за да обсъдим допълнително някои потенциални възможности за лечение. И не трябва да забравяме, че случайният епизод, при който ерекцията ни не е толкова твърда, колкото преди, или изчезва по-рано от очакваното, обикновено не е притеснителен.
Няма причина да се притесняваме, да споделим за проблема си с нашия лекар -
ЕД е изключително често срещано явление. Например 50 % от мъжете на 50 и повече години я имат. Също така обаче знаем, че в някои случаи промените в еректилната функция могат да предшестват сърдечните проблеми с 5 до 10 години. Както показват изследванията на Калифорнийския университет в Лос Анджелис, дори при млади мъже може да има медицински проблеми, които са разпознаваеми и често обратими, без да се налага да се приемат лекарства през целия живот.
Какво е лечението?
Лечението на еректилната дисфункция зависи в зависимост от конкретния пациент. Някои лекарства, като например антидепресантите и диуретиците, могат да предизвикат симптоми на ЕД. По данни на Harvard Health се смята, че 25% от случаите й са причинени от медикаменти. В този случай нашият лекар може да реши да смени предписаната ни терапия.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари