Защо тъгуваме по соцбирата?

04 August 2020
Валери Найденов

Днешната носталгия по пивото от времето на Тодор Живков е всъщност тъга по тъгата по пивото от царско време

Някои неща при соца наистина бяха по-добри. Например циганите. Това важи и за кашкавала, киселото мляко, здравеопазването. Но как да разбираме тази носталгия по онази бира?

Един от брадатите вицове на онази епоха беше как в софийската пивоварна създават нова бира и гордо я изпращат в Чехословакия за рецензия. След време получават отговор от ветеринарния институт в Прага – съжаляваме, но конят ви е болен от диабет.

Качествата на бирата се познават в сравнението, но възможностите за сравнение тогава бяха крайно ограничени. Повечето хора сравняваха своето софийско, варненско бургаско и т. н. пиво с малко по-добрата бира Астика зелен етикет или Шуменско в малките бутилки. И бяха готови да изминат 2 километра за една Астика. Обаче я нямаше и на 4 километра разстояние. И на 10 също я нямаше. Тези шишета се появяваха случайно и за кратко в някоя по-добре снабдена кръчма с управител връзкар. Как точно дадена кръчма успяваше да се снабдява с Шуменско от време на време е великата тайна на задкулисието.

Сега обаче носталгиращите съвременници си спомнят с умиление: „Онази Астика беше чудесна бира…“ Да, но глаголът „беше“ предполага, че я е имало. А

основната функция на

Астиката беше да я няма.

Иначе наистина не беше чак толкова лоша, конят й беше здрав кон, но липсващ, вечно отсъстващо присъствие.

Някои хора така се бяха вманиачили по дефицита, че подбираха „софийско“ в кафявите бутилки, защото бяха по-малко от зелените. Като забеляза това, фабриката пусна повече кафяви бутилки. Но народът бързо се преориентира и взе да налита на зелените. И ако питаш същите тези хора днес, едни ще кажат, че онова в кафявите не е било никак лошо, а други – че в зелените е било направо супер. Бирата напуска човека, но глупостта – никога. 

Софийската пивоварна, доколкото изобщо работеше, със сигурност бълваше най-лошата бира на Балканския полуостров. Днес пак е на мода легендата за братята Прошек. Но точно това бе носталгията тогава, по времената на Т. Ж. – тогава тлееше социалистическата нега по златната епоха, когато Прошек правели хубава бира. Значи сега ние тъгуваме по тъгата на соца.

Ще повторя, за да стане по-ясна бирената метафизика.Днешната носталгия по бирата при соца е всъщност тъга по тъгата по бирата от царското време.

Все едно да тъгуваш по

изгубената любов на дядо си.

Значи ние изпитваме една бирена носталгия, която е дериват от предишната бирена носталгия. И никой не помни дали самата бира в дъното на тази носталгия е била добра или лоша, а и едва ли има значение, защото двойната и тройна носталгия е добила абстрактно битие в метафизиката на прехода. Носталгията по предишното е стъпила върху предишната носталгия. Положението е същото като при финансовите деривати, които се основават на други деривати, които са стъпили на още по-други деривати, които са стъпили върху реални пари, които отдавна са профукани. Но това няма значение, важното е бирата да върви. Както биха казали битълсите, Let it beer…

При соца народът бе ограничен в пътуването, но доста хора успяваха да се доберат до Прага и да се върнат с възторжени впечатления от чешката наливна бира, тази неземна амброзия. Веднъж в писателската кръчма, известна като „Сивото поточе“, слушах как един почти млад поет възторжено разказва за творческата си командировка в Прага. Там опознал еди-коя си великолепна бира, докато излизал с някаква Илонка, поетеса вярно, но иначе красиво русокосо ангелче и много навито.

После минал на друга бира по настояване на гърдестата Агнешка, млад и изгряващ литературен критик (за имената не гарантирам, минаха години). Половин час слушахме описанията на поне 10 чешки еликсири, всеки с музата си. Накрая един не издържа и викна на келнера: „Мише, нямаш ли някаква чешка бира, бе?“ Мишето го погледна загрижено и отговори: „Чешка бира нямаме, но очакваме за вечеря група чешки другарки!“.

Впрочем

романтичните свойства на бирата

също са силно преувеличени.

Интимната вечеря предполага хубаво вино в умерени количества. Бирата издува шкембето и често те привиква в тоалетната. И докато си изливаш чувствата там, друг може да ти забърше гаджето.

Разбира се, софийското пиво не беше най-лошото в соцлгера. Пил съм бира в Улан Батор, пил съм и в Алма Ата, пил съм и в Ташкент, но според мен най-лошо бе московското, наречено още „жигульовско“. Вкусът му беше като сода бикарбонат, разтворена във вода. Но руснаците си го обичаха и го пиеха с водка за ускорение.

Един от секретарите на КПСС, Яковлев, имаше високоинтелектуален план как да срине съветския комунизъм – първо плюеш Сталин, че е извратил идеите на Ленин, а след това обвиняваш и Ленин, че е извратил Плеханов (по-ранен ляв теоретик). Така народът ще изпадне в теоретична безпътица и комунизмът ще рухне от само себе си.

Този план се оказа пържен въздух. Горбачов свърши работата с много по-земни методи. Той първо скри водката, а след това скри и пивото. Никаква бира за народа в продължение на 2-3 години бе достатъчно, за да му спретнат преврат, а след това и контрапреврат, който връчи ключовете от крепостта на САЩ. Така е, като няма бира – сърцето ти направо спира.

В заключение, няма никакъв смисъл да се тъгува за бирата при соца. Днешната епоха ни предлага поне 100 най-различни бири, от хубави по-хубави, и те винаги са на една ръка разстояние.

Има смисъл да се тъгува за киселото мляко. Някои още помнят, че при соца касите с кофичките (а преди това – бурканчетата) се разкарваха нощем и се оставяха на тротоара пред млекарницата ей така, неохранявани. И никой не ги грабеше. Случваше се някой окъснял пияница да си вземе едно кисело, но той оставяше стотинките, а на сутринта млекарят ги намираше.

И накрая ще ви разкрия една тайна – хубавата бира е само студената бира. Иначе конят ви е болен от диабет.

Ключови думи

Коментари

шшшшшшшшшшшшшшшт! в 08:17 на 05 Aug 2020
наистина хубавото кисело мляко изобщо не беше в бурканчетата, а далеч преди тях - в алуминиеви легени с капак. в млекарницата се ходеше с порцеланова купа, а млекарят (или млекарката) го отрязваха с решетъчна лъжица от горния край на повдигнатия леко леген, за да не ти продават вода на висока цена. това беше по времето, когато все още млякото се подквасваше от мандраджиите, които работеха в изкомунизените си мандри на общо основание. когато старите майстори си отидоха, започнахме да ядем всякакви лайна, които днес се превъзнасят като "истински". и не само в хранителната промишленост беше така, а във всяка.
red в 19:59 на 06 Aug 2020
KISELOTO MLYAKO V STAKLENI BURKANI ILI V PLASTMASOVI KOFI BESHE ORGANICHO S JIVA ,BAKTERIYA GOTOVA DA SE RAZLEE OT SDA !
Klient в 20:00 на 06 Aug 2020
BIRATA SI BESHE KONSKI PIKOCH I TOGAVA I SEGA S RAZLIKATA ,CHE SEGA E V PLASTMASOVI SHISHETA!
Klient в 20:01 на 06 Aug 2020
BOZATA BESHE ISTINSKA SAS ZAHAR,SUTRINTA SLADNIKAVA,VECHERTA VECHE KISELA S PONE 10 GRADUSA ALKOHOL!
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/