48 часа без храна: Възпаление вместо пречистване?

16 July 2025
MenTrend.bg
През последното десетилетие фастингът се превърна в глобална мания. СНИМКА: ФРИЙПИК
През последното десетилетие фастингът се превърна в глобална мания. СНИМКА: ФРИЙПИК

През последното десетилетие фастингът се превърна в глобална мания – считано от мнозина за „чудодейна формула" за подобряване на здравето. Той обещава енергия, контрол над апетита, дори противовъзпалителни ефекти. Но научни проучвания оспорват последното твърдение: гладуване в рамките на 48 часа или повече може реално да увеличи възпалението в организма.

 Изследването, публикувано в Ageing Research Reviews от екип учени от Университетите в Сидни и Кеймбридж, анализира 14 клинични проучвания, фокусирани върху хора, подложени на продължително гладуване. То се дефинира като период без храна от минимум 48 часа.

Целта: да се проследят нивата на три ключови възпалителни маркера  – всеки от които е свързан с хронични заболявания като диабет, сърдечносъдови проблеми и автоимунни състояния.

В повечето случаи нивата на един от маркерите се покачват, особено при хора с наднормено тегло. Другите два маркери показват променливи стойности – в някои проучвания се увеличават, в други остават стабилни. Възпалението често намалява след възстановяване на храненето, което подсказва временно метаболитно приспособяване.

Не всяко възпаление е вредно – краткотрайното е част от естествения имунен отговор. Но хроничното възпаление е рисков фактор за редица заболявания. Проучването поставя под съмнение популярната идея, че гладуването по дефиниция „пречиства" организма. В някои случаи то може да доведе до обратния ефект – увеличен възпалителен отговор.

 Допълнителни рискове от гладуване над 48 часа са:

Изтощение

Главоболие

Гадене и световъртеж

Безсъние

Храносмилателни проблеми

Болки в мускули и крайници

Загуба на мускулна маса

Недостиг на важни хранителни вещества

Повишена раздразнителност и промени в настроението

 За активно спортуващи, продължителното гладуване може да навреди на постиженията, а дефицитът на протеин и липсата на тренировки ускоряват мускулната загуба. По-балансиран подход като умерен калориен дефицит, комбиниран с богата на микро- и макронутриенти диета, би бил по-здравословен и устойчив.

Докато фастингът носи потенциални ползи, новите открития напомнят, че „повече" не винаги означава „по-добре". Тялото реагира индивидуално – и продължителното гладуване не е универсална формула. Преди да се започне какъвто и да е хранителен режим, е разумно да се консултирате с квалифициран диетолог или лекар.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/