Синдромът на разбитото сърце се причинява от тежък емоционален или физически стрес, като например големи житейски събития като развод. Това състояние наистина може да доведе до смърт, като мъжете са изложени на по-голям риск от жените.
Ново проучване на Центъра за сърдечни заболявания „Сарвър" към Университета на Аризона, публикувано в списанието на Американската сърдечна асоциация, установи, че мъжете са два пъти по-склонни да умрат от кардиомиопатия Такоцубо, известна още като синдром на разбито сърце. При това заболяване основната помпена камера на сърцето променя формата си, което влияе върху способността на органа да изпомпва кръвта ефективно.
За да потвърдят, че човек има синдром на разбито сърце, лекарите търсят няколко ясни признака. Типичният пациент има част от сърдечния мускул, уголемена като балон, но без запушена артерия, което обикновено се свързва с инфаркти. Повечето пациенти могат също да посочат стресиращо събитие, което е предшествало епизода.
Авторите на изследването са използвали национална извадка от хоспитализирани пациенти от 2016 до 2020 г. Те са оценили динамиката на честотата на кардиомиопатията на Такоцубо и сърдечносъдовите усложнения, свързани с това състояние. В крайна сметка се оказа, че смъртността сред мъжете е 11,2%, докато сред жените е 5,5%.
„Изглежда е постоянна констатация, че мъжете не получават синдром на Такоцубо толкова често, но когато го получат, състоянието се влошава ", каза д-р Хармъни Рейнолдс, директор на Центъра за сърдечно-съдови заболявания „Сара Рос Соутър" в NYU Langone Health.
Според експерти от клиниката Майо , кардиомиопатията Такоцубо може да бъде причинена от интензивен емоционален или физически стрес, като например загуба на любим човек или развод. Този стрес води до развитието на редица симптоми, подобни на тези при инфаркт, включително болка в гърдите и задух.
Разликите между протичането на заболяването при мъжете и жените могат да бъдат свързани с това, което точно провокира тяхното състояние. При мъжете синдромът на разбито сърце най-често се причинява от физически стрес, като например операция или инсулт. При жените импулсът обикновено е емоционален, например поради загуба на работа или любим човек.
„Хората, които са подложени на емоционален стрес, всъщност се справят доста добре ", каза д-р Илан Витщайн, кардиолог в Медицинския център „Джонс Хопкинс". — Мъжете може да са по-застрашени от смърт и лоши последици, защото са по-малко податливи поначало. Следователно, за да се появи синдромът, е необходим по-опасен епизод."
Най-важното нещо, което проучването установи, е свързано със значителните усложнения, които могат да съпътстват кардиомиопатията на Такоцубо. Кардиогенният шок, състояние, при което сърцето не може да изпомпва достатъчно кръв, е причина за 6,6% от смъртните случаи.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари