Няколко щата в САЩ, включително Калифорния и Мериленд, обмислят въвеждането на технология за интелигентно регулиране на скоростта (ISA), за да ограничат скоростта на шофьорите, които многократно нарушават правилата за движение.
Според портала fastcompany, тази технология би трябвало да намали броя на инцидентите, свързани с превишена скорост, които представляват сериозен проблем за безопасността на движението по пътищата в страната.
Според статистиката, само през 2022 г. около 12 000 смъртни случая при пътни произшествия в Съединените щати са свързани с превишена скорост – около една трета от общия брой смъртни случаи. Правоприлагащите органи редовно регистрират случаи на прекомерна скорост.
Както показват данните, съществуващите методи за борба с превишената скорост, като глоби, преквалификация и отнемане на шофьорски книжки, не са достатъчно ефективни. Според статистиката 75% от шофьорите с отнети книжки продължават да шофират, игнорирайки забраната. Автоматичните камери за скорост, макар и по-надеждно средство за регистриране на нарушения, не са получили широко разпространение поради законодателни ограничения в някои щати. В редица региони налагането на глоби въз основа на данни от камери е напълно забранено.
ISA технологията предлага нов подход за решаване на проблема. Той използва GPS, за да определи ограничението на скоростта на даден участък от пътя и ви предпазва от превишаване на зададеното ограничение. Има два вида ISA системи: „пасивни" и „активни".
„Пасивните" системи осигуряват предупредителни сигнали (звукови), насочвайки вниманието на водача към превишаването на скоростта. „Активните" системи по-стриктно блокират по-нататъшното ускорение след достигане на програмиран праг на скоростта. Важно е да се отбележи, че ISA влияе само на педала на газта и не пречи на работата на спирачната система.
Европейският съюз изисква задължителното инсталиране на пасивни ISA системи във всички нови превозни средства от 2022 г. Националният съвет за безопасност на транспорта на САЩ препоръча подобно правило за американския пазар, но то все още не е прието.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари