Придобивка след COVID - масовият хоум офис. Ще работим ли ден по-малко

04 June 2022
Владимир Сиркаров, икономист
Владимир Сиркаров
Владимир Сиркаров

Не бива държавата да се намесва за 4-дневната работна седмица

Пандемията от ковид донесе много голяма промяна на трудовия пазар - от широките възможности за дистанционна работа до подобряване на технологичната инфраструктура, свързана с видеоконферентни разговори.

Какво ще се запази и след края на пандемията? Идват ли промени, свързани с по-гъвкаво работно време и 4-дневна работна седмица?

За производителността на труда важно е не количеството, а качеството. При някои компании се вижда, че хоум офис ситуацията ще се запази, защото производителността на работната сила се подобрява. Защото има много неща, които може да се правят от вкъщи.

Има, разбира се, сфери и дейности, в които е задължително или поне много важно физическото присъствие, например при срещи с клиенти. Тогава

“очи в очи” винаги е по-добрият вариант

Особено в България работодателите трябва да започнат да мислят повече не за това колко часове на ден се работи, а за това колко производителен е трудът. Най-честата практика и в САЩ, и в други развити страни е проектна база и търсене на конкретни резултати. Примерно: до края на месеца трябва да се изпълнят следните цели и в зависимост от постигнатото има

санкции и бонуси

Този подход води до много по-добър резултат и за работодателите, и за служителите. А фиксираното работно време не е гаранция, че като стои в офиса, служителят няма примерно през половината време да не прави нищо.

Не бива обаче държавата да се намесва за евентуална 4-дневна работна седмица. Тя трябва все по-малко да се меси в отношенията между служителите и работодателите.

Говорим, че в Европа все по-малко работим и все по-малко да мислим за икономиката. А особено сега по време на войната в Украйна виждаме, че без стабилно производство не може да мислим по другите теми, били те култура или равноправие на половете.

Ситуацията, свързана с пандемията, донесе иновативност и показа, че мобилността на трудовия пазар е нещо възможно и ефективно. В сериозна и тежка ситуация може да се извличат и позитиви. Пример е образователната ни система, която за кратък период извърши технологични реформи, които чакахме години наред, но те се бавеха, и когато “опре ножът до кокала”, се оказва, че са възможни. И от офиса, и от вкъщи с лаптопа и интернет може да се работи качествено.

А ако мотивацията на служителите спада при работа от вкъщи, проблемът е в мениджмънта на съответната компания. Ако има поставени цели, хоум офисът дава възможност дори за повече работа.

Спестяват се време и разходи за пътуване

- примерно час за отиване и час за връщане, може да се подобри ефективността на работата, защото си в по-спокойна атмосфера. Разбира се, това зависи от корпоративната организация и работната етика в съответните компании.

Периодът на работа от вкъщи показа, че има инструмент, който може да се използва много мащабно и по- скоро в плюс на компаниите. Може да се подобри гъвкавостта със съчетание на работата от вкъщи и работата в офиса, за да се повиши производителността на труда.

При някои компании се вижда, че хоум офис ситуацията ще се запази, защото производителността на работната сила се подобрява СНИМКА: Pixabay
При някои компании се вижда, че хоум офис ситуацията ще се запази, защото производителността на работната сила се подобрява СНИМКА: Pixabay

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/