Миналата година гръмнаха няколко скандала, свързани с използването на изкуствен интелект във филмовото производство. Не бива да забравяме и мащабната стачка на сценаристи и актьори. Сред исканията на стачкуващите беше и защитата на хората от изкуствения интелект.
Въпреки това, прогресът не може да бъде спрян от стачки. След като технологиите за генериране на информация с изкуствен интелект станат наистина ефективни, ръководителите на студия ще започнат масовото им внедряване без капка съжаление, а индустрията ще се сблъска с мащабни чистки от посредствени или слаби сценаристи. Това е неизбежно.
Случаят с Netflix потвърждава това . Компанията призна, че наскоро е използвала изкуствен интелект в производството на телевизионни сериали за първи път. И резултатът впечатли всички. Те твърдят, че благодарение на изкуствения интелект е било възможно значително да се намалят разходите за продукция и да се заснемете сцена много по-бързо.
Разбира се, не говорим за мащабни задачи. Според компанията, технологията е била използвана в сцена, в която сграда в Буенос Айрес се срутва по време на токсичен снеговалеж. За създаването на кадъра са използвани инструменти с изкуствен интелект, заедно с работата на специалисти по визуални ефекти.
Съизпълнителният директор на Netflix Тед Сарандос вярва, че изкуственият интелект е благодат за индустрията. С изкуствен интелект филмите и телевизионните предавания ще бъдат много по-добри, но ще струват същото или дори по-малко.
„Нашите сценаристи вече виждат предимствата на изкуствения интелект, от предпродукцията до планирането на сцените и, разбира се, визуалните ефекти. Мисля, че тези инструменти помагат за разширяване на възможностите за разказване на истории на екрана и това е наистина вълнуващо", каза Сарандос.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/
Коментари