Невронната мрежа на Google отказа да играе шах от страх от загуба

16 July 2025
MenTrend.bg
Шах. Снимката е илюстративна Снимка: pixabay
Шах. Снимката е илюстративна Снимка: pixabay

Най-новият езиков модел на Google, Gemini, се отказа от шахматен мач с игровата конзола Atari 2600. Решението беше взето, след като изкуственият интелект научи за предишните победи на системата над гиганти като ChatGPT на OpenAI и Microsoft Copilot, съобщава The Register.

Необичайният турнир е иницииран от инженера Робърт Карузо, който постоянно е противопоставял авангарден изкуствен интелект срещу класическата игра Atari Chess. След като чатботовете, базирани на OpenAI, се провалиха, Карузо реши да тества възможностите на коренно различен мултимодален модел от Google.

В началото на диалога за предстоящия мач, Gemini демонстрира самочувствие. Моделът твърди, че е почти сигурен за победа. Разработката на Google твърди, че възможностите му са „по-скоро като съвременна шахматна машина", способна да изчислява милиони ходове. В отговор Карузо напомни, че неговите предшественици също са се хвалили със способностите си, но в крайна сметка са загубили.

Тази информация промени мнението на Gemini. Мрежата призна, че е надценила уменията си и е прогнозирала, че „ще ѝ е много трудно срещу Atari 2600". След като претегли рисковете, изкуственият интелект заключи, че „от гледна точка на времето, най-ефективното и разумно решение вероятно би било да се отмени мачът".

Така, игровата конзола Atari 2600 от 1977 г. с 1,19 MHz процесор и 128 байта RAM принуди една от най-мощните невронни мрежи в света да се оттегли, без да ѝ позволи да направи нито едно движение.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/