Кръвта вода не става е българска поговорка, която, погледнато анатомично, би трябвало да важи за всяка наследствена връзка. Има редица такива примери в положителен и отрицателен аспект. Много често обаче неписаното правило се различава с действителността.
В случая с волейболната фамилия Николови обаче то е застъпено значително.
През изминалия сезон първите 2 деца на легендарния капитан на националния отбор Владо Николов - синовете му Александър и Симеон, заедно с него спечелиха общо 5 големи трофея.
Бащата като съпрезидент на “Левски” записа уникален за клуба хеттрик с титла, купа и суперкупа на България. 21-годишният Алекс и неговият “Лубе” триумфираха в турнира за купата на Италия, а в първенството взеха сребърните медали.
18-годишният Мони пък накара всички в САЩ да се прехласнат по него дотолкова, че той бе обявен за Българския принц само месец след началото на сезона. Завърши го като шампион с “Лонг Бийч” в колежанското първенство и играч и новобранец №1 на кампанията.
Във финала в Кълъмбъс, Охайо, срещу UCLA (Калифорнийски университет - Лос Анджелис) разпределителят заби последната точка, а това стана пред погледите на родителите му Мая, която също се занимава с волейбол, и Владо.
Те имат още 2 деца - Филип и Дария. Те са още малки
и предстои да се разбере колко волейболна кръв имат във вените си
За Алекс и Мони обаче това отдавна е ясно, а играта и резултатите им в последните 3 години категорично го потвърждават.
Но да започнем по старшинство, а и по притежание на най-много трофеи.
Да, Владо Николов не ги спечели на игрището, но направи по-трудното. След като преди по-малко от 10 г. възстанови “Левски”, той и партньорите му Давид Давидов и Атанас Гаров си поставиха суперамбициозната задача да изградят у нас клуб със съвременна зала и акцент върху производството на собствени кадри. И не само развиване на подрастващи в школата, което по принцип би трябвало да е целта на всяка една подобна спортна организация, ами внедряването им в първите отбори при жените и мъжете.
С дамите “Левски” започна по-късно, но при мъжете с днешна дата проектът определено може да бъде наречен успешен.
Миналата година под ръководството на Николай Желязков
“сините” спечелиха титлата и суперкупата на България, а тази към тях прибавиха и купата за златен требъл
Това се случи с наличието в първия състав на много момчета от школата, като в повечето случаи поне половината на терена бяха “сини” юноши, а понякога се стигаше до 6 от 6.
Това се случи благодарение на явно правилната работа на главния треньор в мъжкото направление при подрастващите на клуба Андреа Буратини и всичките му колеги. Тя доведе до пробив в мъжкия волейбол на играчи като Венислав Антов, Владимир Гърков, Кристиан Титрийски, Александър Къндев, Лазар Бучков, Стоил Палев, Дамян Колев, Константин Чипев и не на последно място на Мони Николов. Разпределителят дебютира за първия тим на “Левски” на 14 г., а в националния - на 16. Брат му Алекс също игра дебютно за “сините” на 14.
Всички тези момчета бяха в основата на редица медали, спечелени от юношеските и младежките гарнитури на България през последните години.
Тук всъщност се включва и Алекс, който на 18 г. отиде в американския “Лонг Бийч”, а само след 4 месеца бе привлечен от италианския “Лубе”.
С него в края на януари вече 21-годишният посрещач спечели първия в кариерата си отборен трофей, за да го прибави към индивидуалните си призове.
Тимът от Чивитанова се справи драматично във финала за купата на Италия след 3:2 над водения от Радостин Стойчев “Верона”.
И това след мъчителен финал на преходния сезон, когато
жестоки болки в гърба измъчваха първородния син на Владо Николов
Оказа се, че Алекс има дискова херния. Наложи се операция и той едва към края на 2024-а вече напълно се възстанови и влезе в познатата терминаторска форма.
Тя освен за триумф в купата помогна на “Лубе” да стигне до финалния плейоф в първенството на Италия, но там Николов и компания отстъпиха срещу “Тренто”.
Мони пък не само повтори брат си в “Лонг Бийч”, ставайки играч и новобранец на годината, но успя и да вдигне трофея в колежанското първенство. Стана MVP на финалите.
Влезе в историята на шампионата по 2 показателя. С Алекс са първата двойка братя или сестри, ставали №1 на колежанските волейболни първенства. Също така
Мони счупи рекорда за най-много точки от сервис в един сезон,
завършвайки със 106. Досегашният бе 100 от 2011 г. на Къртис Ейбрахам. Освен това един от асовете му бе със скорост 135 км/ч - също рекорд за лигата.
Като за първи сезон в чужбина не е зле. Подобно на брат му представянето на Мони най-вероятно ще доведе до преместване в класно европейско първенство.
Така че на клубно ниво двамата рано-рано застигат баща си. Предстои първото лято, в което Алекс и Мони ще играят заедно в националния отбор.
Там вече достигане на успехите на Владо Николов ще е много по-трудно. С националния в ролята си на диагонал (интересното е, че и двамата му наследници в определени моменти са се пробвали на този пост - б.а.) той има бронзови медали от световно, европейско и световна купа.
Остава да очакваме момента, в който и на това ниво кръвта на Алекс и Мони няма да стане вода. Има всички индикации това да се случи.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/
Коментари