Европейската космическа агенция откри в Германия съоръжение за подготовката на европейци за мисии до Луната

26 September 2024
MenTrend.bg
Космонавт Снимка: Pixabay
Космонавт Снимка: Pixabay

Ще минат години, преди Европейската космическа агенция да изпрати някой от своите астронавти на Луната. От ЕКА обаче смятат, че е време те да започнат да се подготвят - в новооткритото й съоръжение в Германия, което ще им предостави възможност да тренират в условия като тези на лунната повърхност, предаде Асошиейтед прес.

Облечени в тежки скафандри и с визьори, които да ги предпазват от слънчевата светлина, астронавтите Тома Песке от Франция и Матиас Маурер от Германия, придружени от своето вярно роботизирано куче, се движат бавно по нещо, което прилича на лунната повърхност. Но това не е Луната, а откритото в сряда съоръжение на ЕКА, в което са възпроизведени лунните условия.

Съоръжението LUNA в Европейския център за астронавти близо до Кьолн разполага с 900 тона смлени вулканични скали като тези на Луната, разпръснати върху повърхност, малко по-голяма от баскетболно игрище. В него ще бъде наподобена и лунната среда с ниска гравитация.

По време на брифинг преди откриването астронавтът на ЕКА Александър Герст каза, че съоръжението ще предлага "повечето аспекти, които ще срещнем на Луната", визирайки лунната повърхност, лунния прах, скалите, светлината, работата с ограничаващи движението и видимостта скафандри.

Генералният директор на Европейската космическа агенция Йозеф Ашбахер отбеляза на церемонията по откриването, че съоръжението "бележи важен етап в усилията на Европа за изследване на космоса".

ЕКА е договорила три места за бъдещи мисии до Луната по ръководената от НАСА програма "Артемис" ("Артемида") до 2030 г., в зависимост от напредъка си.

Европейската космическа агенция понастоящем разчита на НАСА и други организации за изпращането на своите астронавти в космоса. Агенцията изгражда сервизния модул за капсулата на екипажа "Орион", която ще лети до Луната в хода на програмата "Артемис".

"Трябва да се подготвим за Луната, защото сега летим само до ниска околоземна орбита до Международната космическа станция. Следващите мисии обаче ще ни отведат до Луната", каза астронавтът на ЕКА Матиас Маурер.

Лунната почва на съоръжението е направена от вулканична скала, добита в планинската верига Зибенгебирге, недалеч от мястото, където то се намира, и след това смляна и пресята, докато стане възможно най-близка до лунната повърхност.

Съоръжението беше открито няколко години по-късно от планираното, забавено от пандемията от КОВИД-19 и откриването на защитени гущери на мястото, точно когато трябваше да започне изграждането му. Това наложи неговото преместване.

Плановете са съоръжението, управлявано съвместно от ЕКА и Германската космическа агенция, да се използва за тестване на лунни роувъри и практикуване на ходене по повърхността на Луната в тромави скафандри, наред с други неща, пише БТА.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/