Резултатите от ново проучване, публикувано в списание Nature Communications, показват, че храненето късно вечер или след 21 ч. е свързано със значително увеличаване на риска от инсулт. Изследователи от Университета "Сорбона" са изследвали над 103 389 души във Франция, които трябвало да попълнят 15 дневника за графика си на хранене в продължение на средно седем години.
След това учените установили 2000 случая на сърдечносъдови заболявания сред участниците, като откриват, че тези, които редовно вечерят след 21 ч., са с 28% по-застрашени от инсулт или миниинсулт в сравнение с тези, които се хранят преди 20 ч. Тези, които са се хранили след 21 ч., не са имали по-висок риск от коронарни сърдечни проблеми, като инфаркти и стенокардия.
Въпреки това изследователите изчислили,
че с всеки час по-късна вечеря рискът от инсулт или миниинсулт се увеличавал с 8%.
Също така резултатите показали, че с всеки час колкото по-късно доброволците закусвали, рискът от сърдечносъдови заболявания при мъжете се е увеличавал с 11%, а при жените само с 6%.
„Баба ми ме предупреждаваше да не вечерям твърде късно и това проучване показва, че в този съвет може би има някакъв смисъл", казва водещият автор Бернард Срур.
„Сега, когато сме общество, работещо 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, в което хората смятат, че никога не разполагат с достатъчно време, много от нас често се хранят по-късно вечер", обяснява той.
„Но тези, които вечерят късно, защото смятат, че са твърде заети, за да го направят по-рано, могат да увеличат риска от здравословни проблеми", предупреждава Срур.
Проучването показало също, че периодът на нощно гладуване може да бъде полезен за здравето - резултат, който е установен в предишни изследвания. Всеки допълнителен час нощно гладуване е свързан със седем процента намален риск от инсулт или миниинсулт.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари