Зукърбърг загуби $100 милиона за час от сринатия фейсбук

14 March 2024
Александър Трайков
На 5 март фейсбук се срина
На 5 март фейсбук се срина

От социалната мрежа все още не разкриват какво е причинило блокажа, оставил милиони без достъп до профилите им

Миналия вторник дигиталната цивилизация бе разтресена от кратката “кома” на един от най-големите доставчици на комуникационни услуги в света - “Мета”. Фенове на социалните мрежи изпаднаха в “абстинентно” състояние, докато сървърите на “фейсбук”, “месинджър”, “инстаграм” и “тредс” блокираха, а потребителите - “логаутнати” от профилите им.

По данни на платформата за следене на състоянието на различни онлайн услуги Downdetector към 17,30 ч на 5 март

550 хил. юзъра по-света са подали сигнали,

че нямат достъп до сайтовете и приложенията на “Мета”, а при опит да се включат обратно отново излиза грешка, според която е въведен грешен имейл или парола. Анализите показват, че са били засегнати множество държави по света, включително САЩ, Обединеното кралство и България. Единственият продукт на Марк Зукърбърг, който се е разминал с проблема, е било приложението “УатсАп”.

По време на срива един от говорителите на компанията - Анди Стоун, съобщи в X “Туитър”, че са “наясно с проблемите”, които изпитват техните клиенти, и “работят по предотвратяването им”. Някъде по това време множество хакерски групировки като Anonymous Sudan, Skynet и Godzilla се опитаха да си присвоят отговорността, твърдейки, че сривът е в резултат на тяхна кибератака, но няма доказателства това да е истина. Подобни онлайн “терористи” често си приписват заслуги за прекъсвания на услуги, с които нямат нищо общо, за да увеличат пред публиката илюзията за тяхната значимост.

Стигна се дори до намеса на Белия дом,

тъй като блокажът в системите се случи точно когато в САЩ бе т.нар. супервторник – денят, в който най-много щати провеждат предварителните си избори, решаващи кои са двамата основни кандидати в президентската надпревара през ноември.

Множество потребители изразиха в платформата Х уплах и възмущение заради срива и търсеха допълнителна информация какво могат да направят, за да се върнат в социалните мрежи. Естествено, появиха се и колажи, които иронизират случката. Дори собственикът на Х Илон Мъск си позволи да се заяде със съперниците си от “Мета”: “Ако четете това, значи сървърите ни работят”, написа милиардерът на своята стена. Други навлязоха в тайнствата на конспирациите, обвързвайки срива с делегитимиране на изборния процес в САЩ и представайки го като генерална репетиция за същинския президентски вот през есента.

“Какво “съвпадение”, че фейсбук и инстаграм са блокирани точно на супервторник? Дали не е тренировка за ноември?”, написа в Х крайнодесният политически инфлуенсър Роган О’Хандли.

От компанията на Зукърбърг признават, че продуктите им имат потенциала да влияят на изборни резултати, когато потребители разпространяват дезинформация в техните мрежи. Затова в началото на януари те предприеха мерки, с които да намалят възможностите за злоупотреби - въведоха нови правила за регулиране на политическия маркетинг. Ако рекламите и особено тези, чиято цел е да агитират потенциални избиратели, са генерирани с помощта на изкуствен интелект, то те ще бъдат маркирани със специален воден знак, а също и тяхното разпространение ще бъде спирано една седмица преди съответния вот.

Около 18,30 ч на 5 март достъпът до фейсбук, инстаграм и тредс беше възстановен. От “Мета” обаче все още не са разкрили каква е била причината за проблема. Анонимен източник заяви пред “Дейли Мейл”, че вътрешните системи на компанията са били повредени, което може да е довело до срива. Кери Лисенбиглър, редактор в маркетинговото издание TheRevOpsTeam, каза, че прекъсването е “досадно”, но вероятно “не е нещо твърде сериозно”.

“Това не се случва за първи път и няма да е последният. Големи платформи като “фейсбук” и “инстаграм” управляват огромно количество трафик на данни всеки един час от денонощието. Това означава, че един малък глич или човешка грешка може лесно да се превърне в прекъсване, което да засегне милиони потребители. Тези неща наистина са причина за безпокойство само ако екипите на “Мета” не успеят да възстановят нещата онлайн в рамките на няколко часа - тогава хората ще започнат да спекулират за възможността за евентуална кибератака”, уточни тя.

Последиците за бизнеса на Зукърбърг бяха предимно финансови. Той генерира по-голямата част от приходите си чрез реклами, които показва на потребителите. Логично след почти двучасовия разпад на сървърите те нямаше как да достигнат до хората, което

свали с 1,5% цената на акциите на “Мета”

Според директора на нюйоркската финансова компания Wedbush Securities Дан Айвс загубите могат да се оценят на около 100 млн. долара – въпреки многото нули сумата е незначителна в сравнение с годишните приходи на този глобален доставчик на комуникационни услуги, които възлизат на 134 млрд. долара.

Премеждията за “Мета” приключиха, след като Анди Стоун обяви на стената си в Х, че проблемите със сървърите на Мета са отстранени.

“По-рано днес технически проблем затрудни достъпа на хората до някои от нашите услуги. Решихме проблема... за всички, които бяха засегнати”, написа той.

Но това не удовлетвори потребителите, които бяха останали с впечатление, че профилите им са били изтрити, блокирани или откраднати. Работата на много хора и малки бизнеси зависи от акаунтите им в социалните мрежи, където те развиват контактите си и продават продуктите си. Когато Тейлър Коул Милър, асистент по комуникационни науки в университета “Уисконсин-Ла Крос”, за първи път разбира, че не може да влезе в профила си във фейсбук във вторник, първоначалното му притеснение е свързано със сигурността - че по някакъв начин е бил хакнат. Малко след това се прокраднала и паниката: Какво ще стане, ако е загубил почти две десетилетия от съществуването си във фейсбук, включително някои връзки с хора, които е имал само през платформата?

“Не се притеснявам да кажа, че животът ми мина пред очите

Факт е, че като човек, който е във фейсбук от 20 години, значителна част от живота ми е архивирана там. Много от начините, по които се свързвам с хората, са само чрез тази платформа”, казва той.

През 2021 г. грешка в конфигурацията на малко познат протокол, наречен BGP, доведе до това, че “Мета” случайно изтри собствения си адрес от системите, които позволяват на сървърите да комуникират помежду си в интернет. Въпреки че тази грешка беше забелязана веднага, бяха необходими няколко часа, за да бъде въведена и да влезе в сила поправката - отчасти защото инженерите на компанията вече не можеха да получат дистанционен достъп до собствените си сървъри, за да отстранят проблема, нито пък можеха да използват корпоративните си пропуски, за да преминат през електронните ключалки, и да получат физически достъп. В резултат на това фейсбук беше извън строя за 7 часа, което нанесе големи финансови щети на Марк Зукърбърг.

Марк Зукърбърг изгуби 100 млн. долара
Марк Зукърбърг изгуби 100 млн. долара

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/