Изключете телефона и не се крийте под дърво при гръмотевична буря

20 April 2024
Д-р Бисер Георгиев

Гръмотевичните бури са обичайни за това време на годината. Очаква се да има такива през почивните дни. Тъй като по-лесно поразяват човека на открити места, е добре да сме подготвени и да спазваме основните правила за защита, за да не пострадаме.

Не заставайте под самотни дървета и не се опирайте до техния ствол. Ако все пак това е единственият възможен вариант, то поне дървото трябва да бъде високо повече от 4 метра. В противен случай, дори и да не е опряно тялото до дървото, е възможно гръмотевицата да се отклони и да порази човека поради по-малкото съпротивление и неголямата разлика във височината на двата обекта.

Препоръчително е да се легне на земята до преминаването на гръмотевиците. Ако е възможно, добре е да постелим под себе си платнище, сух пуловер или друга дреха.

Може да се легне в падина,

канавка, траншея или ниша, но без да се опираме до стените. Не трябва да сме потопени в река или езеро. Препоръчително е да сме облечени със сухи дрехи, като горната е добре да бъде непромокаема. Бижута или електронни предмети е добре да са отдалечени от хората. Да се избягва контакт с метални предмети, огради и електрически стълбове. Ако има повече хора, не трябва да се събират в група, а да се разпръснат. Не докосвайте земята с ръце. Клекнете и плътно съберете крака в ходилата. Наведете главата си надолу и притиснете колене до гърдите си. Със скръстени ръце обхванете глезените на краката. Ако сте на велосипед, слезте от него. Подходящи места за подслоняване са дълбоките пещери. Застанете най-малко на 3 метра навътре от входа и се старайте да има поне метър свободно пространство от двете ви страни. Ако сте в река, езеро или басейн, незабавно излезте от водата и се отдалечете. Независимо че най-сериозни са пораженията на открито,

не бива да сме спокойни и в града

При такава буря е добре да застанем на закрито, но не и на спирките за градски транспорт, добре е да изключим мобилните телефони, да не отваряме чадър заради множеството метални детайли, да застанем далече от електропроводи, антени или влажни стени. Безопасно убежище е автомобилът, докато велосипедите или моторите представляват потенциална опасност, затова трябва да ги оставим легнали и да се отдалечим от тях на разстояние поне 30 м. Когато сме на закрито, е добре да се изключат от контакта всички уреди за бита, да не се стои до прозорците и под касите на вратите, да не се докосват батериите и водопроводните кранове.

Очакват се и валежи. Тази метеорологична обстановка е свързана с ниско атмосферно налягане, което увеличава усещането за болка. Влажността също е причина за засилването на болката. За да се предпазим от негативните влияния, е добре да се движим повече, да се разхождаме. Добре е да увеличим приема на вода, да приемаме по-леки храни, да следваме стриктно назначения прием на медикаменти от лекуващите ни лекари.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/