Ритници от българи и португалци отказват Пеле за 2 г. от националния отбор

02 January 2023
24 часа
Леле преди 10 години на стадиона, където стана за първи път световен шампион.
Леле преди 10 години на стадиона, където стана за първи път световен шампион.

Краля на футбола е с 3 гола в 3 мача срещу националния ни отбор

След прибирането си от световното първенство в Англия през 1966 г. Краля на футбола Пеле се отказва от националния отбор. Само на 26 години.

“Причината бе в зверското отношение към мен. Просто нямах сили да се боря с това. Радвам се, че след това размислих. И това е урок за всички. Никога не се заричай”, спомня си по-късно той.

Изгнанието му наистина е малко повече от 2 години. От 19 юли 1966 г., когато е последният мач в груповата фаза на световното срещу Португалия, до 25 юли 1968 г., когато Краля се завръща в контролата срещу Парагвай в Асунсион и вкарва два гола за победата с 4:0. В периода, в който той не иска и да помисли за националния отбор, бразилците изиграват цели 15 двубоя.

Наистина отношението към Пеле на терените в Англия е ужасяващо. Започва се още от първия мач на световните шампиони, който е срещу България на 12 юли на стадиона на “Евертън” - “Гудисън Парк” в Ливърпул. Наставник на нашите е опитният чех Рудолф Витлачил, който познава и кътните зъби на съперника, след като е загубил от Бразилия финала на предното световно.

А отборът на Висенте Феола е почти същият. На вратата е великият Жилмар дос Сантош Невеш-Жилмар от “Сантос”, а пред него са Джалма дос Сантош-Джалма Сантос (“Палмейрас”), Хидералдо Луис Белини-Белини (“Сао Паулу”, капитан), Алтаир Гомеш Фигурейдо-Алтаир (“Флуминенсе”), Паоло Енрике Соуса де Оливейра-Паоло Енрике (“Фламенго”), Денилсон Кустодио Машадо-Денилсон (“Флуминенсе”), Антонио Лима дос Сантош-Лима (“Сантос”), Маноел дос Сантос-Гаринча (“Коринтианс”), Едсон Арантеш до Нашименто-Пеле (“Сантос”), Жаир Вентура Фильо-Жаирзиньо (“Ботафого”) и Алсиндо Марта де Фрейтас-Алсиндо (“Гремио”).

Витлачил пуска срещу бразилците Георги Найденов, Добромир Жечев и Стоян Китов от столичния “Спартак”, Александър Шаламанов от “Славия”, Иван Вуцов и Георги Аспарухов от “Левски”, Динко Дерменджиев от пловдивския “Ботев” и четирима от ЦСКА “Червено знаме” - Борис Гаганелов (капитан), Димитър Пенев, Димитър Якимов и Иван Колев.

По това време жълт картон се е давал за убийство на терена, като в някои случаи и това не е достатъчно. За червен трябва поне счупен крак или глава. Смени също не се правят. И се започва. Най-усърден срещу Пеле е Добромир Жечев. Както по-късно самият бразилец описва мача в своята автобиография “Моят живот и красивата игра”, до този момент не е срещал толкова твърд защитник в кариерата си.

И все пак още в 15-ата минута Пеле открива резултата след точно изпълнен пряк свободен удар. В 26-ата германският рефер Ханс Ченшер все пак вдига жълт картон на Жечев. В 63-ата минута и Гаринча вкарва от фаул във вратата на Найденов за 2:0. Малко след това и Иван Колев е предупреден, а последният жълт картон е за Денилсон.

Мачът ще се запомни и с един велик момент. Димитър Якимов поема топката и лъже
половин минута един от най-техничните футболисти в света Гаринча. Това предизвиква невероятни аплодисменти и възхищението на самия Алфредо ди Стефано. На следващия ден българите отиват да гледат мача Аржентина - Испания в Бирмингам. И един от най-великите в историята на футбола търси номер 13 на трибуните. И го поздравява с вдигнат палец.

“Това е най-голямото признание в живота ми”, признава Якимов години по-късно в интервю за “24 часа”.

Пеле така и не успява да се възстанови от теслите на българските защитници и е принуден да пропусне втория мач на световното. Той е само три дни по-късно. И без него световните шампиони претърпяват втора загуба с 1:3 от Унгария. На следващия ден Португалия, която в първия мач бие Унгария с 3:1, надвива с 3:0 и България и изправя бразилците до стената. На тях им трябва голяма победа над португалците, за да продължат напред, но и нашите да победят унгарците в последните двубои.

Тогава дори последните мачове в групите не се играят по едно и също време. Така Португалия и Бразилия играят на 19 юли, а нашите с Унгария ден по-късно.

Пеле се връща в състава на Бразилия, но само за да бъде довършен от португалския защитник Жоао Педро Мораеш. Бекът на “Спортинг” извършва един от най-грубите фаулове в историята на световните срещу него, като влиза директно в лявото му коляно, но английският рефер Джордж Маккейб дори не намира сили да го предупреди. Това превръща Краля в пълен фигурант на терена, като едва стъпва на крака си. На следващия ден заглавията в пресата са “Пеле разкъсан от касапин”. И то в английските медии. А нарушенията на Мораеш в рамките на секунди влизат във всяка класация за най-кошмарните нарушения в историята на световните. Бразилия губи с 1:3 и приключва участието си на първенството. Така практически загубата ни от Унгария с 1:3 е безпредметна. И ние отпадаме със световния шампион.

Мачът в Ливърпул е трети и последен официален на Пеле срещу България. Първият е доста преди това. Дори преди първата световна титла на бразилците. Националите са поканени да гостуват като част от подготовката на отбора на Висенте Феола за световното в Швеция, където изгрява звездата на Пеле.

Първият ни мач е на “Маракана” в Рио де Жанейро пред 140 000 зрители. На 14 май 1958 г. Краля е резерва, но влиза през второто полувреме. Той е само един хлапак, който е дебютирал по-малко от година преди това. Първият, който го вика, е Силвио Пирило. Той го пуска титуляр в контролата срещу Аржентина на 7 юли 1957 г., която е загубена с 1:2. Но Пеле вкарва и първия си гол с националната фланелка.

Срещу България селекционер е Висенте Феола. Известен журналист, който сензационно е избран за национален селекционер. Той пуска на терена като титуляри Карлос Жозе Кастило-Кастило (“Флуминенсе”), Нютон де Сорди (“Сао Паулу”), Мауро Родриго Рамос де Оливейра-Мауро де Оливейра (“Сао Паулу”), Зозимо Алвеш Калазанс-Зозимо (“Бангу”), Нилтон дос Сантош (“Ботафого”, капитан), Жозе Ели де Миранда-Зито (“Сантос”), Моасир Клаудиньо Пинто-Моасил (“Фламенго”), Жоел Антонио Мартинс-Жоел (“Фламенго”), Жозе Жоао Алтафини-Мацола (“Палмейрас”), Едвалдо Алвеш да Санта Роса-Дида (“Фламенго”) и Марио Жорже Лобо-Загало (“Фламенго”). Пеле се появява на полувремето вместо Дида.

Стоян Орманджиев-Пашата и Крум Милев-Чичето пускат Георги Найденов, Кирил Ракаров, Манол Манолов-Симолията, Стефан Божков, Георги Димитров-Червения, Панайот Панайотов-Гацо, Никола Ковачев-Туата и Крум Янев от ЦДНА, Иван Димитров и Методи Несторов от столичния “Локо” и Тодор Диев от пловдивския “Спартак”. В 70-ата минута на мястото на Божков дебют прави Йончо Арсов от “Левски”, а на мястото на Гацо Панайотов се появява Спиро Дебърски от “Локо” (София).

Нашите са доста стъписани от огромната публика. Още в 20-ата минута Дида открива резултата. След това в 44-ата и 54-ата Моасир прави 3:0. Интересното е, че това са единствените два гола в кариерата на нападателя в 6 мача за националния отбор. Той ще попадне в състава за световното в Швеция, но няма да запише и минута игра, защото е резерва на Диди.
9 минути преди края след пас на Пеле се разписва и Дида за крайното 4:0. Реално това е първият двубой, в който Краля не вкарва гол, и негов четвърти с националната фланелка.

На 18 май на стадион “Морумби” в Сао Паулу е втората контрола между двата отбора. Нашите правят доста промени в състава си. На вратата застава Иван Дервентски от “Левски”. Съотборникът му Христо Илиев-Патрата също е в стартовите 11, както и резервата от първия двубой Спиро Дебърски. На пейката са Георги Найденов, Никола Ковачев и Георги Димитров. Ковачев и Димитров се появяват на полувремето вместо Патрата и Дебърски, а Йончо Арсов сменя Методи Несторов.

Висенте Феола пуска може би титулярния си състав. В нападението до Пеле застава Гаринча. Сред стартовите 11 са още Роберто Беланжеро и Жадир, на вратата застава Жилмар. Като резерви се появяват Орландо Пеканя де Карвальо, Джино Орландо и Жозе Масия-Пепе.

Двубоят обаче започва страхотно за българите. Още в 8-ата минута Тодор Диев пробива мощно по
фланга, литва Нилтон Сантош и забива топката във вратата. Секунди по-късно нов пробив на Дорчо, както го наричат с любов феновете в Пловдив, отново навързва защитниците, но ударът му се спира в гредата.

В 48-ата минута Пеле изравнява, а в 64-ата вкарва втори гол във вратата на Дервентски. Резервата Пепе довършва всичко с попадение в края.

Интересното е, че на следващия ден във вестниците Пеле и Диев получават еднаква оценка - 9 от 10 възможни. Тогава идват и предложения Диев да остане в Бразилия, като най-настоятелни са от “Ботафого”, като се споменава сума от 320 000 долара, което е космическа цена по онова време. Разбира се, няма как да се допусне подобен трансфер.

България има 8 мача срещу Бразилия, като губи всичките. Единственият друг играч, който е вкарал гол на южноамериканците, е Емил Костадинов, който се разписва в контролата на 5 май 1990 г., или 32 години след Диев.

Само две седмици след мача на “Морумби” бразилците са в Швеция на лагер. На 8 юни играят първия си мач на световното и разбиват 3:0 Австрия с два гола на Мацола и един на Нилтон Сантош. Правят 0:0 с Англия и излизат от групата с 2:0 над СССР (две попадения на Вава). За да дойде моментът на безсмъртието на Пеле. 1:0 над Уелс на 1/4-финал, хеттрик срещу Франция за 5:2 на 1/2-финал и два гола срещу Швеция за 5:2 в битката за титлата. И шампион, преди да навърши 18 години.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/