Защо усещаме сухота в устата през нощта

15 July 2025
MenTrend.bg
Почти всеки поне веднъж се е събуждал през нощта с неприятното усещане за сухота в устата. СНИМКА: ФРИЙПИК
Почти всеки поне веднъж се е събуждал през нощта с неприятното усещане за сухота в устата. СНИМКА: ФРИЙПИК

Почти всеки поне веднъж се е събуждал през нощта с неприятното усещане за сухота в устата. При някои хора това е епизодичен дискомфорт, но за други – постоянен проблем, който може да сигнализира за сериозни здравословни състояния.

Хроничната сухота в устата, както през нощта, така и през деня, не е просто неудобство. Ако не се вземат мерки, тя може да доведе до кариеси, възпаления на венците и дори гъбични инфекции в устната кухина, според данни от клиниката Mayo.

Причините за този проблем са разнообразни. Един от най-честите фактори е недостатъчното пиене на вода през деня – навик, който мнозина пренебрегват. Според д-р Мат Месина, стоматолог от Кливланд, именно това е първото нещо, което трябва да коригираме. Освен това пушенето, напредването на възрастта и приемът на определени медикаменти – особено такива за кръвно налягане, депресия или контрол на пикочния мехур – също могат да намалят слюноотделянето. Над 600 лекарства се свързват с този страничен ефект.

Някои заболявания, като диабет или ХИВ/СПИН, също оказват влияние върху производството на слюнка. Ситуацията се усложнява, ако човек диша през устата по време на сън – нещо често срещано при проблеми със синусите, инфекция на горните дихателни пътища или обструктивна сънна апнея.

Освен усещането за „суха уста", сухотата може да се прояви чрез парене, напукани устни, неприятен дъх, трудности при говорене, преглъщане и дъвчене.

Решението зависи от причината. Ако сухотата е предизвикана от лекарства, е добре да се консултирате с вашия лекар за евентуална промяна на дозата. При съмнение за сънна апнея – необходима е медицинска оценка.

Д-р Месина препоръчва да започнете с проста стъпка: увеличете приема на вода, особено когато консумирате алкохол. Може да опитате също с дъвчене на беззахарна дъвка, избягване на тютюн, алкохол и кофеин, както и използване на овлажнител по време на сън.

Ако всичко това не дава резултат, консултацията със стоматолог е задължителна. 

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/