Креатинът е една от най-популярните хранителни добавки, особено сред спортистите и фитнес ентусиастите. Макар че доказано подобрява мускулната сила, чистата мускулна маса и възстановяването, от години съществува тревога, че може да предизвика косопад. Но ново изследване, публикувано в Journal of the International Society of Sports Nutrition, опровергава този мит.
Откъде идва тревогата за косопад?
През 2009 г. проучване, публикувано в Clinical Journal of Sports Medicine, изследва ефекта на креатина върху нивата на дихидротестостерон (DHT) – хормон, свързан с косопада. В него 20 ръгбисти приемали креатин, като нивата на DHT се повишили с 56% след първата седмица и станали 40% след втората. Въпреки че това изглежда значително, стойностите все пак оставали в нормалния диапазон за здрави мъже.
Макар това проучване да се цитира често в социалните мрежи като „доказателство", че креатинът води до косопад, много от фактите са извадени от контекста.
Какво показва новото изследване?
Последното проучване е първото, което директно изследва ефекта на креатина върху здравето на космените фоликули. В продължение на 12 седмици учени наблюдавали 38 мъже, които приемали креатин (5 г/ден) или плацебо. Те следели нивата на андрогените, както и здравето на косата.
Резултатите? Не са установени значителни разлики в нивата на DHT, съотношението DHT към тестостерон или параметрите на растежа на косата между двете групи.
Заключение
Проучването е проведено по строги научни методи и опровергава твърдението, че креатинът причинява косопад. Разбира се, индивидуални фактори като генетична предразположеност или други състояния (като алопеция или проблеми с щитовидната жлеза) могат да играят роля при загубата на коса. Ако изпитвате проблеми с косопад, винаги е добра идея да се консултирате със специалист.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари