Учени искат да развъждат лаврак в Космоса: за тази цел на Луната ще бъдат построени рибни ферми

09 May 2025
MenTrend.bg
Луната. Снимка: Pixabay
Луната. Снимка: Pixabay

Кой би си помислил, че един ден човечеството ще говори сериозно за развъждане на риба... на Луната? Френският проект Lunar Hatch превръща тази фантастична идея в реалност.

Както съобщава The Guardian, учени от Националния институт за океански изследвания на Франция работят по създаването на уникална технология, която ще позволи отглеждането на лаврак в Космоса и ще осигури на бъдещите лунни (и други) обитатели ценен източник на храна.

Защо лаврак? Всичко е свързано с хранителните й свойства. Тази риба е богата на лесно смилаеми протеини, витамини от група В и, най-важното, омега-3 мастни киселини. Тези компоненти играят ключова роля за поддържането на здравето на астронавтите, особено по време на дългосрочни мисии далеч от Земята. Ръководителят на проекта, морският биолог Сирил Пшибила, е уверен, че рибата може да бъде оптималното решение на проблема с храната в космоса.

Първата стъпка към лунните ферми ще бъде експеримент на Международната космическа станция (МКС). Учените планират да пуснат там яйца от лаврак. Изчисленията показват, че малките ще имат време да се излюпят по време на полета. Те ще бъдат наблюдавани на МКС, след което ще бъдат замразени и изпратени обратно на Земята за анализ. Този етап ще позволи на учените да оценят как условията на космически полети влияят върху развитието на рибите.

Но крайната цел на Lunar Hatch е много по-амбициозна. Говорим за създаването на пълноценна, самодостатъчна екосистема на Луната, която ще може да развъжда риба за астронавтите на постоянна основа. Ако световните космически агенции решат да построят лунна база, Lunar Hatch ще може да осигурява прясна риба на своите обитатели.

Екосистемата на Lunar Hatch ще бъде напълно затворена и без отпадъци. Водата за фермата ще бъде добивана от лед, открит в лунните кратери. Отпадъчните води от резервоарите за риба няма да се губят: те ще се използват за отглеждане на микроводорасли, които ще хранят мекотели и зоопланктон. 

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/