Хората, които спят по 4 часа, са признати за супергерои: в телата им е открита рядка мутация

08 May 2025
MenTrend.bg
Способността да се наспите пълноценно само за четири часа със сигурност е суперсила.
СНИМКА: Фрийпик
Способността да се наспите пълноценно само за четири часа със сигурност е суперсила. СНИМКА: Фрийпик

Способността да се наспите пълноценно само за четири часа със сигурност е суперсила. И, както се оказва, то има напълно научно обяснение - открито е от група учени от Шанхайския институт по фармация към Китайската академия на науките. Специалистите представиха резултатите от своите изследвания в научното списание Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

В хода на своята работа учените анализирали ДНК състава на хора, които се нуждаят само от четири до шест часа сън за добра почивка. Сред тях беше 70-годишна жена, която съобщи, че спи добре през нощта, по шест часа на ден.

Както се оказва, нейната „суперсила" се дължи на наличието на рядка мутация в гена протеин киназа 3 (SIK3). Той регулира дълбочината и продължителността на съня чрез фосфатни сигнални пътища.

Експертите са установили, че носителите на мутацията N783Y спят приблизително с 30% по-кратко от другите хора. Те се нуждаят от по-малко време, за да възстановят работоспособността си, и не изпитват чувство на липса на сън или умора. Освен това, опитите за по-дълго сън – например стандартните 7-9 часа за обикновените хора – ги карат да се чувстват изтощени.

Учените смятат, че тази генетична аномалия е запазена при бозайниците в продължение на милиони години, което показва нейната адаптивност. Изследователите вярват, че получената информация ще помогне за разработването на ефективни терапии за лечение на безсъние и други разстройства.

Докато не бъде създаден, специалистите по сън препоръчват други методи за борба с безсънието. Един от най-ефективните методи за лечение на нарушения на съня се счита за когнитивно-поведенческата терапия . Това ви позволява да промените навиците си за сън, което подобрява качеството на съня ви и намалява броя на нощните събуждания.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/