Стартъп на Сам Алтман ще сканира лицето и ириса на потребители

03 May 2025
MenTrend.bg
Сам Алтман
Кадър: Youtube
Сам Алтман Кадър: Youtube

Проектът World, воден от главния изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман и известен преди като Worldcoin, се завърна след дълъг период на относителна неактивност. Тази седмица в САЩ отвориха врати търговски обекти за събиране на биометрични данни - сканиране на ириса. Целта е да се предостави на потребителите уникален цифров идентификатор за оторизация на съвместими платформи.

Процедурата за проверка използва сферично устройство, наречено Orb, което сканира лицето и ириса. Въз основа на събраните данни се генерира уникален IrisCode код. Като награда, тези, които са преминали идентификация, получават определено количество световна криптовалута (WLD). След проверка, полученият World ID може да се използва за влизане в различни онлайн услуги. В момента поддържаните платформи включват Minecraft, Reddit, Telegram, Shopify и Discord.

Центрове за идентификация са отворени в Остин, Атланта, Лос Анджелис , Нашвил, Маями и Сан Франциско. Компанията обяви и партньорство с Visa , планирайки да пусне карта World Visa това лято, която ще бъде достъпна само за идентифицирани потребители. Освен това, онлайн услугата за запознанства Tinder ще стартира пилотен проект за използване на World ID за проверка на възрастта на потребителите.

Проектът е разработен от Tools for Humanity, компания, основана от Алтман. Компанията е набрала над 140 милиона долара финансиране, достигайки оценка от 1 милиард долара през 2021 г. Мрежата The World в момента има 26 милиона регистрирани потребители в Европа, Южна Америка и Азиатско-тихоокеанския регион, от които 12 милиона вече са преминали биометрична проверка. Първоначално стартъпът имаше за цел да достигне 1 милиард потребители до 2023 г., но темпът на развитие се оказа по-нисък от очакваното.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/