Учени създадоха интелигентна роботизирана ръка

24 December 2024
MenTrend.bg
Вдъхновени от подвижността на слонския хобот и пипалата на октоподите, китайски учени са разработили сръчна спираловидна мека роботизирана ръка, която е сравнима с човешката при множество задачи за хващане.
СНИМКА: Пиксабей
Вдъхновени от подвижността на слонския хобот и пипалата на октоподите, китайски учени са разработили сръчна спираловидна мека роботизирана ръка, която е сравнима с човешката при множество задачи за хващане. СНИМКА: Пиксабей

Вдъхновени от подвижността на слонския хобот и пипалата на октоподите, китайски учени са разработили сръчна спираловидна мека роботизирана ръка, която е сравнима с човешката при множество задачи за хващане, предаде Синхуа.

Демонстрационни видеоклипове показват впечатляващите възможностите на наподобяващата пипало роботизирана ръка. Тя е в състояние без усилие да хваща деликатни предмети като яйца, ягоди и USB кабели, да улавя безпроблемно бързодвижеща се топка за тенис или прецизно да удря топче за пинг-понг.

Изследователите от Китайския университет за наука и технологии са използвали техники на обратното инженерство, за да симулират гъвкавите спираловидни структури, които се срещат в природата.

Роботизираната система SpiRobs демонстрира сложни маневри за улавяне чрез серия от движения, включително навиване, разтягане, усукване и хващане, като успеваемостта й е почти 95 процента.

Според учените задвижваната от два или три кабела ръка е в състояние да поддържа до 260 пъти по-тежки товари от собственото си тегло.

Екипът освен това е използвал 3D печат с достъпни материали като полиуретан, смола и хартия, за да произведе прототипи в различни мащаби - от сантиметри до метри, като по този начин е увеличил търговския им потенциал, пише БТА.

В полеви тестове оборудваната с дрон роботизираната ръка е успяла умело да хване и повдигне кофа с вода, демонстрирайки потенциала си за бъдеща употреба в т.нар. "икономика на ниска надморска височина", отбелязва Синхуа.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/