Трябвали наистина да имаме високи нива на тестостерон, за да сме здрави?

08 December 2024
MenTrend.bg
Не винаги високите нива на тестостерон са здравословни
СНИМКА: Фрийпик
Не винаги високите нива на тестостерон са здравословни СНИМКА: Фрийпик

Небивало високите нива на тестостерон изглежда са отговорът на проблемите на всички мъже. Те обещават повече енергия, по-големи мускули, по-високо сексуално либидо, по-добро настроение и умопомрачителни резултати във фитнеса. Поне такава е картината, в която се опитват да ни накарат да повярваме производителите на хранителни добавки, онлайн клиниките за „мъжко здраве" и множество инфлуенсъри за мъжки начин на живот.

Не искаме да бъдете измамени с трудно спечелените си пари, нито да предприемате подходи от типа „направи си сам" към нещо, което е по-добре да се остави на професионалистите. Затова, преди да се обърнете към така наречените добавки за повишаване на тестостерона, ето какво трябва да знаете за него и как да разберете дали наистина имате ниски нива.

Какво представлява тестостеронът и как действа?

Тестостеронът е хормон, необходим за развитието и функционирането на организма, и е отговорен за регулирането на производството на сперматозоиди, здравината на костите, мускулната маса и сексуалното желание. Произвежда се основно от тестисите при мъжете, но в по-малки количества се синтезира и от надбъбречните жлези и няколко други тъкани в тялото (включително яйчниците при жените).

Как тялото регулира нивото на тестостерон?

Организмът поддържа тестостерона на правилното ниво, като използва специална система за обратна връзка, за да гарантира, че количеството му не е твърде високо или твърде ниско.

Ето как работи: част от мозъка, наречена хипоталамус, следи концентрацията на мъжкия полов хормон. Когато те са ниски, той сигнализира на тестисите да произвеждат повече. Когато нивото е високо, той им казва да произвеждат по-малко.

Какво е нормалното ниво на тестостерон при мъжете?

Нормалният диапазон на тестостерон в кръвта (сутрин на гладно) при млади здрави мъже е около 10-30 наномола на литър, а при здрави възрастни мъже - около 6,5-26 наномола на литър. Всяко равнище в тези граници се счита за нормално. По-високото не означава непременно, че е по-здравословно. Можете да си го представите като ръста, при който за нормално се счита всичко между 163 и 194 см.

Преценка на начините за повишаване на тестостерона

Ако организмът ви не успява да произвежда достатъчно тестостерон, за да функционира нормално, ще се нуждаете от тестостеронова заместителна терапия (ТЗТ). Знаем, че ползите от лечението са значителни и надвишават рисковете в тези случаи. ТЗТ се провежда от специалисти-ендокринолози като се извършва внимателно наблюдение, за да се избегнат отрицателните въздействия, които лечението с тестостерон може да предизвика. Доста често срещана последица от ТЗТ е полицитемията, която увеличава риска от образуване на кръвни съсиреци, инфаркт, инсулт или смърт.

Важно е да се отбележи, че повечето от доказателствата за ефектите от ТЗТ идват от проучвания на по-възрастни мъже, много от които са имали и други здравословни проблеми. Резултатите от тези изпитвания не могат да бъдат приложени към по-млади момчета, тъй като влиянието на мъжкия полов хормон зависи от възрастта.

Повечето клинични анализи на лечение с тестостерон продължават само няколко години, така че дългосрочните ефекти върху сърдечносъдовото здраве и други системи не са обхванати.

Употребата му за изграждане на мускули или повишаване на ефективността в залата често включва дългосрочна подлагане на високи дози. Ако към това се прибави и „стакингът" (употребата на други вещества в допълнение към тестостерона), ще се появят много неизвестни, които ще допринесат за това какви ще бъдат общите ефекти. Знаем обаче, че злоупотребата със стероиди е свързана със сърдечносъдови заболявания, увреждане на черния дроб и мозъка, гинекомастия (мъжки цици), акне, безплодие и много други.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/