Олимпиецът Том Дейли е най-награденият гмуркач в историята на Великобритания. На олимпиадата в Париж той привлече вниманието както с пореден медал, така и с това, че в паузите между състезанията седна на подиума с плетка. Хобито на спортиста беше забелязано за първи път на Олимпиадата в Токио и тогава Дейли говори за положителното влияние на плетенето върху психичното му здраве.
„Това просто се превърна в моята медитация, моето спокойствие и моя начин да се отърва от стреса на ежедневието и в частност да отида на Олимпиадата", казва Том Дейли.
Ползите от плетенето за психичното здраве наистина са добре известни, но гледката на мъж, който плете, е изненадваща и дори шокираща. Според изследователи от Университета на Западен Сидни, Австралия, дейността обикновено се свързва с жени, особено по-възрастни жени.
Това обаче не винаги е било така и в средновековна Европа гилдиите за плетене са били съставени изцяло от мъже. Тези общности бяха част от общоевропейската търговия, която осигуряваше търсенето на плетени стоки, което не можеше да бъде задоволено само от домашни работници. Индустриалната революция направи производството на дрехи по-евтино и по-бързо, а ръчното плетене и други занаяти станаха част от свободното време на жените.
Първата и Втората световна война подновяват вниманието към плетенето като „патриотичен дълг", но по онова време то продължава да се практикува от жени. По време на ковид кризата всички, които страдаха от скука и стрес, хванаха игли за плетене, включително Том Дейли и Райън Гослинг. Такива мъже често се смятат за разбивачи на стереотипите.
Едно от предимствата на плетенето е, че може да осигури чувство на гордост и постижение, когато дрехата е завършена. Но за елитния спортист Дейли, чиито постижения вече включват четири златни медала и един сребърен, ползите от хобито са другаде. Тук за него не е важен идеалният резултат, както в спорта, а решаващ е самият процес. Гмуркачът казва, че плетенето е единствената дейност, която му позволява да се изключи напълно, наричайки го „моята терапия".
„Честно казано, плета часове наред. Наистина обичам просто да поддържам този ритъм. Не минава ден, в който да не плета", казва Том Дейли.
През 2023 г. американски учени откриха ползите за облекчаване на стреса от плетенето при работа с висок стрес извън елитния спорт. Проучване сред хирурзи установи, че тази дейност подобрява благосъстоянието на доброволците, както и ръчната сръчност, която е от решаващо значение за тяхната работа.
Други здравни работници, включително онкологични медицински сестри и психиатрични работници, са открили, че плетенето намалява умората от състрадание и прегарянето. Участниците описаха успокояващия звук на иглите за плетене и успяха да развият и укрепят екипните връзки чрез групови дейности за плетене.
Друго проучване, проведено от изследователи от университета в Париж, установи , че плетенето в началното училище може да подобри изпълнителната функция на децата. Това включва способността да се обръща внимание, да се запомнят важни детайли и да се блокират разсейванията. Плетенето също се използва успешно за лечение на мъка, депресия и потискане на натрапчивите мисли, както и за борба с хроничната болка и когнитивния спад.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари