Илон Мъск може да напусне "Тесла", ако акционерите на компанията не подкрепят да му бъде изплатен пакет от 56 млрд. долара. Това предупреди председателя на компанията за електрически автомобили Робин Денхолм.
Гласуването на средствата предстои на 13 юни. В писмо до инвеститорите Денхолм предупреди, че Мъск може да се оттегли от компанията, ако гласуването е в негов ущърб.
Плащането на въпросните 56 млрд. долара беше одобрено през 2018 г., но през януари следващата година съдът отмени сделката.
Според Робин Денхолм проблемът на Мъск не е в парите, защото той остава най-богатият човек в света и без тези 56 млрд. долара.
"Илон Мъск не разполага с неограничено време. Няма и недостиг на идеи и има и други места, на които може да ги оползотвори. Искаме тези идеи, енергията и времето му да се влагат в "Тесла", но това изисква взаимно уважение", казва той.
Сред другите бизнес интереси на Мъск са ракетната компания "Спейс Екс", стартъпът за изкуствен интелект xAI и социалната мрежа "Екс". Някои инвеститори в компанията за електрически автомобили се безпокоят, че той не може да се съсредоточи върху нея.
В писмото на акционерите от 5 юни Денхолм пише, че целта на сделката от 2018 г. е била „да задържи Илон фокусиран върху "Тесла" и мотивиран да постигне целите на компанията".
"Следователно спазването на нашата част от сделката, като ратифицираме решението, което всички ние взехме през 2018 г., е по-важно от всякога. Ако "Тесла" иска да задържи вниманието на Илон и да го мотивира да продължи да посвещава времето, енергията, амбицията и визията си, за да постигне резултати в бъдеще, трябва да отстояваме сделката си", пише той.
Позовавайки се на състоянието на Мъск, Денхолм добави:
„Очевидно не става въпрос за пари. Всички знаем, че Илон е един от най-богатите хора на планетата и той ще остане такъв, дори ако се откаже от "Тесла".
По последни данни състоянието на Мъск възлиза на 208 млрд. долара, което го прави най-богатия човек в света.
Миналия месец ISS, водеща консултантска фирма, препоръча на акционерите да гласуват против пакета, като определи компенсацията като прекомерна. Друга консултантска фирма - Glass Lewis, препоръча да се гласува против.
Мъск притежава приблизително 13% от Tesla, но в изявлението до акционерите преди годишното общо събрание се посочва, че делът на милиардера няма да се брои при гласуването, като се казва, че гласовете трябва да са мнозинство от акциите на "Тесла", които не са собственост, пряко или непряко, на Мъск или на неговия брат Кимбал.
Денхолм също така поиска от акционерите да одобрят преместването на юридическата база на компанията в Тексас.
"Тесла" е регистрирана в американския щат Делауеър, но Мъск незабавно предприе действия за промяна на регистрацията й в Тексас, където е и седалището й.
„Мъск няма да си тръгне никъде, но ако пакетът от компенсации бъде отхвърлен, той потенциално ще се откаже от титлата си главен изпълнителен директор и с течение на времето ще стане по-малко ангажиран в Tesla", каза Дан Айвс, анализатор в американската брокерска компания Wedbush Securities
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари