Избират Мис Изкуствен интелект, накрая ще се окаже, че “Матрицата” е по действителен случай
Не звучи ли зловещо новината, че ще избират Мис Изкуствен интелект? Сякаш се е свършила женската красота, та са седнали да оценяват неодушевени прелести.
Въпросният конкурс ще представлява нещо като човекомоделизъм – създатели на виртуални образи се състезават кой е постигнал по-въздействащ външен вид и чии модели оказват по-силно влияние в социалните мрежи. В журито има двама истински човека, една изкуствено генерирана англичанка на име Емили Пелигрини, която миналата година
заблудила сума ти известни личности, че е жива,
и още една, Айтана Лопес, испанско AI творение с розова коса, което носи на своя собственик средно по 10 хиляди евро на месец, моделирайки дрехи за различни брандове.
Организаторите на това плашещо съревнование на манипулации видимо не изпитват грам смущение от факта, че тласкат човечеството право в лапите на безчувствените машини, и накрая може да се окаже, че “Матрицата” е по действителен случай. Даже напротив – бият се в гърдите, че поставят началото на оскарите на създателите на изкуствен интелект.
По принцип е тъпо да се отричат технологиите на бъдещето - AI вече прави революции в медицината, образованието, инженерната дейност, изследва Космоса, извежда на ново ниво анализирането на изображения в борбата с престъпността, изготвя дори профили на вина и високоалкохолни напитки. Създаването на изкуствени жени обаче е различна,
арогантна и користна иновация
Генерираните образи налагат естетични, социални и културни критерии, задоволявайки конкретни бизнес интереси, с което допринасят за благоденствието на хората не повече от градинските джуджета или преносимите шадравани.
Фалшивите снимки на Кейти Пери и Риана от тазгодишната Met Gala в Манхатън са толкова убедителни, че заблудиха дори майката на Пери. Разбрало се в последния момент, че двете звезди няма да се явят на най-гламурното модно събитие в Манхатън, но организаторите от VOGUE не паднали духом. Поръчали генерирани чрез изкуствен интелект образи на певиците, за да покажат на света тоалетите, които е трябвало да носят на живо.
А пък миналата година изфабрикувана снимка на
папа Франциск с бяло яке
на Balenciaga обиколи социалните мрежи и подлуди аудиторията, преди да се разбере измамата. Очевидно вече изобщо няма значение дали си тук, или те няма, от всеки може да се извади копие.
Този е един от малкото поводи да сме доволни, че у нас световният тренд покълва със закъснение. Българите все още се отнасят с недоверие към компютърните шмекерии. Донякъде са толерантни към мобилните приложения, генерираните съобщения и говорещите спирки на градския транспорт, но признават само живата плът. Нито една изкуствена Галена не е в състояние да детронира оригинала.
И въпреки всичко първите прояви на “покварата” вече са факт, знайни и незнайни хора в местните социални мрежи филтрират изображенията си до неузнаваемост и изглеждат като восъчните фигури на Мадам Тюсо. Трудно е да се намери обяснение защо го правят, след като всички, които ги познават, са наясно как изглеждат в действителност.
В следващ етап неизбежно ще настъпи повсеместно объркване, няма да се знае живи хора ли ни управляват, или машини.
Представете си само как би изглеждала предизборна кампания с изкуствено генерирани кандидати: Кирил Петков, Бойко Борисов и Делян Пеевски си лежат на плажа Корал, докато техните аватари се обвиняват в корупция, контрабанда и подправени подписи.
Каквото и бъдеще да ни очаква, не сме готови за него.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари