ТЕСТ: Влияе ли ви пролетната умора?

10 April 2024
24 часа

1. Често ли ви се променят настроенията?

а) Много рядко ми се случва.

б) От време на време, много зависи каква е обстановката около мен.

в) Да, често се случва, когато съм много щастлив/а, изведнъж нещо да ме натъжи или обратното.

2. Успявате ли лесно да заспивате вечер?

а) О, да, веднага щом си легна, и съм заспал/а.

б) Има вечери, когато много трудно заспивам, защото или не съм се изморил/а достатъчно през деня, или съм се превъзбудил/а. В тези моменти започвам да чета книга, за да се приспя.

в) Не, от седмици не съм се наспивал/а, дори хапчетата за сън не ми помагат.

3. Колко често ви се случва нещо дребно да ви изкара извън нерви?

а) Много рядко, трябва толкова да съм нервен/нервна, че нещо маловажно да ме извади извън кожата ми.

б) От време на време се случва малката промяна в плановете ми за деня да ме ядоса много. Но гледам да не допускам дребни проблеми да ми развалят настроението.

в) Почти всеки ден, без значение за какво става дума - дали някой ще ми каже нещо накриво, или няма да мога да си намеря химикалката.

4. Колко пъти ви се случва да разхвърляте вкъщи и да нямате желание да подредите и изчистите след това?

а) Много рядко. Винаги гледам да бъде подредено и изчистено вкъщи. Когато е разхвърляно, самият/самата аз не се чувствам добре.

б) Случва се от време на време да оставям вкъщи разхвърляно - особено когато бързам да ходя някъде, но винаги, когато се прибера, си подреждам.

в) Много често у нас е разхвърляно - неизмити чинии, дрехи навсякъде. Просто нямам сили да стана и да изчистя и подредя.

5. Когато сте в лошо настроение, каква музика слушате?

а) Честно казано, не ми се отразява толкова много музиката на моментното ми настроение, така че слушам каквото ми попадне.

б) Гледам да слушам по-приповдигната и по-весела музика, за да ми се оправи настроението.

в) Колкото и глупаво да е, винаги, когато ми е мъчно за нещо, слушам бавни и тъжни песни. Това ми помага добре да си поплача.

6. Колко често ви се случва да се чувствате изморени или отпаднали дори след като сте се наспали?

а) Много рядко ми се случва, най-вече, когато предишната нощ съм преял/а или препил/а.

б) От време на време, предимно когато съм много натоварен/а на работа.

в) Ако не всеки ден, то през ден. Спя по 8 часа и все пак сутрин едва ставам.

7. Колко често тренирате?

а) Гледам поне 4 пъти в седмицата да тренирам сериозно.

б) По-рядко посещавам фитнес залата, но за сметка на това много ходя пеша.

в) Много рядко, просто нямам енергия и време.

8. Приятели ви канят да отидете уикенда на разходка в природата с тях. Ще се съгласите ли?

а) Да, разбира се. Гледам през две седмици да отивам за няколко дни в природата да си “прочистя” главата.

б) Зависи дали няма да имам друга уговорка.

в) Със сигурност не. Уикендът ми е единственото свободно време, което мога да прекарам, лежайки на дивана и гледайки филм или четейки книга. Няма сила, която може да ме изкара тогава навън.

9. Чувствате ли, че попадате в т.нар. дупка - да не ви се излиза навън, да нямате желание и мотивация за нищо?

а) Не, много рядко ми се е случвало, но то е по-скоро моментно чувство, а не постоянно.

б) От време на време си признавам, че губя желание да излизам с приятели и предпочитам да си остана вкъщи и да гледам филм или да чета книга.

в) Да, така съм от седмици. Нямам желание и мотивация за нищо. Дори с най-близките ми не ми се говори.

10. Влияе ли ви непрестанната смяна на времето?

а) Не, ако ще и непрекъснато да е мрачно и да вали - няма значение за мен.

б) Понякога усещам, че има някакво влияние. Особено ако повече от седмица все вали и е студено, нямам желание за нищо.

в) Да, най-вече на настроението ми. Ако е слънчево, и аз съм усмихнат/а, но ако вали, ми е по-меланхолично и безразлично всичко.

Най-много отговори “а”:

Вие сте от хората, които не се поддават на т.нар. пролетна умора. Да, и вие като всички имате моменти, в които сте по-отпаднали и предпочитате да си лежите вкъщи, но със сигурност умеете бързо да излизате от тези “дупки”. Умеете да се наслаждавате на живота и знаете, че няма как всичко да е наред и все ще има някакви проблеми. Въпреки това не позволявате на проблемите ви да ви съсипят настроението. Именно и заради това рядко ви се случва да изпадате в депресия.

Най-много отговори “б”:

Вие сте от тези хора, които са склонни да изпадат в депресивни състояния, но невинаги позволявате това да се случи. Ето защо е важно бързо да предприемете нещо, когато усетите, че ви наляга пролетната умора. Ако чувствате, че нямате енергия и мотивация да станете сутрин от леглото - знайте, че това е моментът, в който трябва да промените нещо в ежедневието си. Започнете да ядете повече салати, плодове и по-леки храни, ходете повече пеша и гледайте да не се застоявате много на едно място. Така със сигурност ще избегнете пролетната умора.

Най-много отговори “в”:

Вие сте от хората, които са по-чувствителни, и това често е причината, заради която изпадате в меланхолични състояния, които лесно могат да се превърнат и в депресивни. Все сте уморени, все нямате желание за нищо и все предпочитате да сте сами и да се самосъжалявате. Това обаче изобщо не ви помага и ако продължавате така, все повече ще се затваряте в себе си. Не е нужно да чакате да дойде лятото например, за да живнете отново. Опитайте се, колкото и да нямате желание, да правите всеки ден по нещо различно и необичайно за ежедневието ви. Това със сигурност, ще ви разведри.

Как да се справите с апатията

На всеки може да му се случи смяната на сезоните и разлистването на природата да повлияе на емоциите и настроенията му, тоест да ви налегне пролетната умора. Ето няколко съвета как да се справите с обзелата ви летаргия:

1. Бъдете сред природата. Прекарвайте колкото може повече време навън - дали с приятели, семейство или сами.

2. Променете хранителните си навици. Започнете да се храните по-здравословно - избирайте повече салати, плодове и по-леки храни за менюто си. Така и на вас ще ви е по-леко.

3. Намалете стреса. Почти винаги непрестанното напрежение води до депресия. Ако стресът идва от работата, или я сменете, или си кажете, че каквото и да става, няма да носите работата си вкъщи.

4. Тренирайте. Колкото и да нямате време и сили, опитвайте се да вкарате спорта в живота си. Не е нужно още в началото да се претоварвате, затова започнете постепенно с леки тренировки. Със сигурност ще се почувствате по-тонизирани.

5. Започнете ново занимание. Колкото и да нямате желание да правите нищо, опитайте се все пак да си намерите някакво занимание, което ви доставя удоволствие и ви изважда от всекидневието. Запишете се на готварски курс или пък започнете да учите език.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/