Прекратени знакови разследвания белязаха 2023 г. Тя започна шумно през януари с акцията срещу международната компания "Нексо". 4-ма от върховете на криптобанката бяха обвинени за пране на пари, данъчни престъпления, незаконна банкова дейност. Главен прокурор все още беше Иван Гешев, а заместникът му тогава, който днес е изпълняващ функциите на върха в държавното обвинение нарече разследването безпрецедентно.
В навечерието на 2024 г. то беше прекратено от наблюдаващите прокурори, защото няма доказателства за извършени престъпления.
Това обаче не е единственото шумно дело, на което се сложи край през 2023 г. Само за няколко месеца прокуратурата прекрати три разследвания срещу лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Първото беше за кюлчетата и пачките в чекмеджето. След две години обвинението не откри доказателства за извършено престъпление. Това се случи в края на май. На следващия ден кандидатът на ГЕРБ за премиер публично поиска отстраняването на Гешев. А той започна активно да работи по друго дело, свързано с Бойко Борисов - "Барселонагейт". То е за пране на пари. Прокуратурата дори поиска имунитета на Борисов, за да му повдигне обвинения, но той не го даде. Междувременно Гешев беше отстранен от прокурорската колегия на ВСС. През октомври "Барселонагейт" отиде в архива, без да бъдат повдигнати обвинения и да бъде внесено в съда.
Същото се случи и с досъдебното производство за изнудването на Васил Божков, който твърдеше, че е давал милиони подкупи, за да не пречат на хазартния му бизнес. За това Борисов беше задържан от МВР за 24 часа през март 2022 г. при кабинета с премиер Кирил Петков, който дори даде показания по делото. Съдът обяви ареста за незаконен.
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков също беше разследван - за това, че не е декларирал канадското си гражданство през 2021 г., когато стана министър в служебния кабинет на Стефан Янев. Тогава сигнал в прокуратурата подадоха от ГЕРБ. Вече закритата Специализирана прокуратура отказа да образува наказателно дело. След това същото направи градската. При войната на Гешев с т.нар. "политически боклук" Софийската районна прокуратура все пак започна да разследва, но без резултат. През октомври и това разследване беше прекратено.
В началото на февруари прокуратурата се отказа и от друго знаково разследване - срещу президентския съветник Пламен Узунов и бизнесмена Пламен Бобоков. Двамата бяха обвинени за търговия с влияние и престъпление по служба през 2020 г. Те бяха задържани на 9 юли 2020 г., когато прокуратурата и вече закритото Бюро по защита влязоха в президентството и дадоха началото на протестите срещу тогавашното управление на ГЕРБ и Иван Гешев като главен прокурор. Междувременно Узунов и Бобоков успяха да осъдят прокуратурата за бездействие, както и МВР за незаконните им задържания за едно денонощие.
През ноември в архива отиде и друго наказателно производство, в което основно действащо лице е Асен Василев. То започна след сигнал от бизнесмена Георги Самуилов, който е собственик на "Инса ойл". В него той твърди, че Асен Василев поискал от него да предаде на Бойко Борисов и Делян Пеевски да се откажат от политиката и да си почиват. Това се случило през 2022 г., когато Василев пак беше финансов министър, но в кабинета на Кирил Петков. Самуилов не го направил и започнали проверки на НАП, Държавния резерв и митниците. Прокуратурата започна разследване за евентуално нарушение на служебните задължения с цел набавяне на имотна облага, но нищо не се доказа.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари