5 теории защо лекоатлетите винаги бягат срещу часовниковата стрелка

11 December 2023
24 часа

В спорта съществуват традиции, за които никой не се замисля. Една от тях е защо в леката атлетика бягат по посока, обратна на часовниковата стрелка.
Всъщност срещу часовниковата стрелка са организирани и доста други спортове, а не само леката атлетика. Такива са кънки бягането и шорттрекът, колоезденето на писта, наказателните обиколки в биатлона, завъртанията на повечето фигуристи при скоковете, хвърлянията в спомената лека атлетика, конните надбягвания и даже бейзболът. В някои това е международен стандарт, който е определен в правилниците, в други - индивидуална техника на интуитивно ниво.
Защо е така, е донякъде философски въпрос, който няма еднозначен отговор, но пък съществуват поне пет теории.

1. Историческа - така е тръгнало още от древността

Официално леката атлетика преминава на бягане срещу часовниковата стрелка чак през 1913 г. До тогава на шест олимпийски игри спортистите бягат наобратно. Решението за промяната взема Международният олимпийски комитет по молба на спортистите - още тогава бягането на писта срещу часовниковата стрелка им се струва по-комфортно.
Но всъщност спорове в каква посока да се бяга, се водят още от преди Новата ера. Е, тогава не са се състезавали на лекоатлетически писти като сегашните, а на прави, като за всяка дистанция има специален указателен стълб, около който атлетите се обръщали и тръгвали пак по правата, но в обратна посока. Но са смятали, че при бягането е важно да се съобразяваш с волята на боговете и движението на Слънцето по небето, следователно, да се движиш обратно на движението на слънчевия часовник.

2. Биомеханическа - така е по-удобно за човешкия организъм

Според статистиката около 90% от хората по света са десняци, при които доминира именно тази половина от тялото. При бягането по писта десният крак остава от външната страна, което означава по-дълги и по-мощни крачки, което прави движенията по-естествени и комфортни.
Това, разбира се, не значи, че на левичарите щеше да им е по-просто да бягат по посока на часовниковата стрелка. Тук има два физиологически аргумента. А) Сърцето на човека е отляво и когато бягаш срещу часовниковата стрелка, центробежната сила помага за по-доброто кръвообращение. Б) Дясното мозъчно полукълбо отговаря освен за другите неща и за пространствените възприятия и ригулацията на движенията на лявата половина на тялото. Така при бягане, обратно на часовниковата стрелка, то работи в по-естествен цикъл.
И това не е просто теория - при проведени експерименти резултатът на бегачите на 400 метра е по-слаб със секунда-две от на тези, които бягат обратно. А има и по-интересни доказателства - японският учен Хидеки Фуками твърди, че когато бягат от полицаите, 80% от японските престъпници предпочитат да завиват наляво.

3. Потребителска - да се гледа по телевизията е по-удобно, когато бягат от ляво на дясно

В днешни времена спортът, на първо място, е зрелище, за което се плаща, и затова трябва да се прави всичко възможно зрителите да са доволни.

Това са го разбрали още в древността, когато са организирали надбягванията с колесници с десни завои. Така публиката следи движението по естествен начин, както е по-комфортно за човешкото око.
Но всъщност рефлексът за проследяване на движещите се обекти от ляво на дясно не е вроден.

Според мненията на американски учени той се придобива под влиянието на естествените фактори и културните традиции, но така или иначе, е присъщ на по-голямата част от човечествето. Даже при народите, които четат от дясно на ляво, зрителите по-нормално приемат състезанията срещу часовниковата стрелка, а и в компютърните игри героят винаги тръгва да се движи от лявата страна на екрана.

4. Физическа - така работят инерционните закони

Някои учени предлагат бегачите да отчитат така наречената сила на Кориолис - физическа величина, която влияе на движението на телата в зависимост от въртенето на Земята.
Ако го обясним опростено, то при движение всички материални тела се отклоняват от правата траектория вдясно заради въпросното въртене на Земята, така че завоите наляво изглеждат по-рационални от гледна точка на физиката.
Но трябва да се има предвид, че този закон действа така само в Северното полукълбо, в Южното зависимостта е обратна. Затова в Австралия, например, повечето въртележки се движат по часовниковата стрелка. Може би би било по-правилно и да се бяга така?

5. Естествена - така е решила природата

Хората са свикнали, че повечето явления, върху които те нямат влияние, са на принципа на движението срещу часовниковата стрелка - въртенето на планетите, на Земята, движението по небето на Слънцето и Луната. Нищо чудно това да е главният фактор, който хората не могат да пренебрегнат.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/