Имплант връща походката и спира тремора при паркинсон

09 December 2023
24 часа
Имплант връща походката  и спира тремора при паркинсон
Имплант връща походката и спира тремора при паркинсон

Целенасочено електрическо стимулиране на гръбначния мозък коригира нарушеното движение на крайниците

Мъж с напреднала форма на паркинсон проходи отново със специален имплант, който стимулира нервите в гръбначния му стълб.

63-годишният Марк Готие от Бордо, Франция, е първият човек, изпробвал устройството. “То ми даде втори шанс в живота”, казва пациентът.

Сега той може да се движи с километри, докато преди често е

бил прикован към стола и леглото у дома и падал по няколко пъти на ден

Медицинският екип, който го лекува, описва постижението в списание Nature Medicine.

Преди имплантирането Марк не e могъл да използва стълбите и дори влизането в асансьор е било проблем. Но след лечението той очевидно е приключил с влаченето на краката, вдървяването и треперенето, характерни за тази болест. Сега, когато устройството е включено, походката му изглежда почти нормална.

“Да влезеш в асансьора, звучи просто. Но за мен преди това беше невъзможно. Сега въобще не го мисля”, разказва Марк.

Той включва стимулацията сутрин и я изключва чак вечер

Това му позволява да ходи добре и да се стабилизира. Вече не се страхува от трудни преходи. Всяка неделя върви около 5 километра до местното езеро

“Това е невероятно”, радва се г-н Готие. Той усеща „леко изтръпване“, когато устройството е включено, но това не го притеснява.

Стимулаторът се вгражда в лумбалната област и чрез него гръбначният мозък изпраща сигнали до мускулите на краката.

Мозъкът на Марк все още може да дава инструкции за ходене, но епидуралният имплант добавя електрически сигнали, които коригират походката и укрепват стабилността.

Устройството e прикрепено към

малък импулсен генератор със собствено захранване, имплантиран под кожата на корема

на пациента. Операцията е извършена в университетската болница в Лозана, Швейцария.

Следват няколко месеца рехабилитация и нагаждане на стимулатора чрез сензори за обратна връзка на краката.

Скоро французинът си възвръща способността да ходи самостоятелно, разказва Си Ен Ен.

Неврохирургът Джоселин Блох, извършила имплантацията, казва, че технологията и процедурата са подобни на тези, прилагани от години на хора с гръбначно увреждане. Но за първи път те са изпробвани срещу паркинсон, и то успешно.

“Впечатляващо е да видим как чрез целенасочено електрическо стимулиране на гръбначния мозък можем да коригираме нарушенията при ходене, причинени от болестта на Паркинсон”, коментира тя.

Едуардо Морад, експерт от NeuroRestore в Лозана и създател на импланта, първоначално тестуван върху животни, казва, че Марк е пионер:

“Иска се много смелост да си първи. И сме изключително щастливи да видим колко много ползи може да донесе това”.

Постижението е плод на сътрудничество между Швейцарския федерален технологичен институт, университета и градската болница в Лозана, Френския национален институт по здравеопазване и медицински изследвания и университета в Бордо.

Грегоар Куртин от екипа на експеримента казва, че предстои още работа, за да се види ще помогне ли той и на други пациенти с паркинсон.

“Говорим само за един случай и

не знаем дали всички страдащи от болестта на Паркинсон ще реагират на терапията”, каза той.

Сега лекарите ще изпробват устройството на още шестима пациенти с финансиране от фондацията “Майкъл Фокс” на поразения от болестта актьор. Жената на манипулацията засега не е ясна.

Но в САЩ прилаганото вече присаждане в главата на подобен имплант срещу паркинсон, включително устройството, операцията, упойката и престоят в болница, варира от 35 000 до 100 000 долара.

Паркинсон е дегенеративно мозъчно състояние, което се влошава с времето. Имплантът не го лекува, но облекчава последствията. Хората с този синдром имат дефицит на хормона допамин в мозъка, защото нервните клетки, които го произвеждат, са спрели да работят, обяснява Би Би Си.

Някои от симптомите включват:

  •  Неконтролируемо треперене на части от тялото
  •  Забавено и несигурно движение
  •  Загуба на равновесие
  •  Сковани мускули

По данни на СЗО за 25 години случаите на паркинсон по света са се удвоила и в момента с болестта живеят над 10 млн. души.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/