Ботевият четник Инджето с 18 рани 6 пъти избягва смъртта

06 June 2022
Сима Владимирова
Йордан Недев-Инджето оцелява след много перипетии и умира през 1918 г.
Йордан Недев-Инджето оцелява след много перипетии и умира през 1918 г.
  • Той пред съда: Познавам само Ботев и брат ми Петър, не стрелях, затова войводата искаше да ме съсече, после целех напосоки
  • Прякорът Индже му е даден от Георги Раковски. Става свидетел на последните дни на Стефан Караджа
  • Първи чества подвига на поета на 2 юни, по ирония на съдбата в Баш хамама във Велико Търново

Ботевият четник Йордан Недев-Инджето, който поставя началото на честванията на революционера на 2 юни 1887 г. във Велико Търново, избягва с живи рани от 18 куршума на косъм турските потери в продължение на няколко дни след разбиването на четата през май 1876 г., пише "168 часа".

Когато е заловен, разбира, че го смятат за един от главните организатори, но въпреки това е осъден не на обесване, а на доживотни окови. През 1877 г. е амнистиран.

Прякорът "Индже" му го дава друг голям български революционер – Георги Раковски, с мотива

“да не се загуби името на Инджето”.

Двамата се запознават в Букурещ през май 1865 г. и идеологът на националноосвободителното движение вижда голям потенциал у бъдещия инженер.

Същият комита е свързан и с последните дни на Стефан Караджа през 1868 г., тъй като три години по-рано е участвал и в неговата чета. Когато го хващат и осъждат на 8 месеца, става свидетел на края на героя в затвора. След Освобождението Йордан Недев стопанисва Баш хамама в старопрестолния град и там организира първото честване на Ботев на 2 юни 1887 г. Преди това участва и в Сръбско-българската война, като набира средства и доброволци за т.нар. Втора Ботева чета за битката срещу съседите.

Самият той е част от момчетата на Христо Ботев заедно с брат си Петър, който е командир на отделение. Още на парахода "Радецки" се проявяват инженерните качества на Йордан, като заема място до машиниста и помага при акостирането на кораба на козлодуйския бряг.

В спомените си за участието си в четата Инджето разказва за подвига, мъченията и страданията на бунтовниците. Изтръпнал, когато след като стигали на Милин камък, чул слух, че по-големият му брат е убит. Притеснил се още повече, като

видял вещите

на Петър у

друг четник

– Кольо Черкезина. Попитал го дали наистина е убит, но Кольо го уверил, че е лъжа.

Как точно е ранен и как оцелява, четете тук.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/