Тънкости при приготвянето на риба (+рецепти)

31 May 2022
Mila.bg

Обичате риба и морски дарове, иска ви се да ги готвите по-често у дома, но все ви притеснява нещо, все ви се струва трудно. Не се плашете, а тичайте до магазина!

Важно е да знаете как да познаете дали рибата е прясна или не, как е най-полезно и вкусно да приготвите различните видове риба и разбира се кои са онези малки хитрини, които ще оставят мъжа ви безмълвен, а децата ще искат още и още.

Три причини често да готвите риба

Не се чудете дали да готвите риба за семейството си. Има най-малко три причини да го правите често.

Първо, във всеки наръчник за здравословно хранене ще прочетете, че рибата и морските дарове са много полезни.

Второ, дори да сте начинаеща домакиня, трудно ще сбъркате. Най-много да пресушите рибата, но и срещу това си има чалъм – мариновайте я предварително. Ако я варите, гледайте да не прекалите, за да не се разпадне. Освен ако не искате да сервирате рибена каша.

Трето, ястията стават бързо, което съвсем не е маловажно за вечно заетите жени.

А, да, четвъртата причина е, че рибата става много вкусна даже без особени допълнения. За чудно ястие стигат и само сол, подправки на вкус, олио и лимон.

Няма съмнение каква риба да купувате – разбира се, прясна. Свежестта й ще познаете по очите – трябва да са изпъкнали и бистри. Люспите са лъскави и плътно прилепнали. Хрилете са с наситен цвят, в никакъв случай сивкави. Прясната риба е съвсем леко слузеста и не е лепкава.

Като я натиснете с пръст и пуснете, мястото трябва бързо да се възстанови. Коремът не бива да е подут. Помиришете главата – нали знаете поговорката, че рибата се вмирисва откъм главата.

Може и замразена риба да сготвите, но тогава хранителната й стойност намалява. Ако обаче я размразите правилно – т.е. за достатъчно време в хладилника, пак ще си е вкусна. В случай че имате някакви съмнения, за да определите свежестта на замразена риба, забийте в нея нож, който преди това сте потопили във вряща вода. Помиришете го – миризмата ще ви даде търсения отговор.

В магазините вече се продават всякакъв вид риби, дори и екзотични. За съжаление обаче не се намира калкан, а всеки, роден по Черно море, ще ви каже, че това е много вкусна риба. С екзотичните видове внимавайте. Някои се готвят по точно определен начин и по друг не са вкусни. За разлика от добре познатите от нашите реки, езера и морето, за които рецептите смело може да разменяте.

По-удобно е да купувате почистена риба. Но ако сами ще си я чистите, има трик – потопете пръстите и дланите си в сол и рибата няма да е толкова хлъзгава. После изплакнете ръцете си с оцет, че да не миришат.

И морските дарове най-добре купувайте почистени. Освен че се чистят пипкаво, някои от тях се обработват и доста сложно.

Няма съмнение и как най-здравословно да направите рибата. Ако здравословното ви е ключовата дума, сгответе я на пара или варена. След това е най-добре на скара или на тиган без мазнина. После идват печенето и панирането. Но каквото и да говорят диетолозите, хрупкаво изпържената риба е много вкусна, въпреки че не е в топ 3 по здравословност.

Точно това е начинът да сготвите дребна риба като цацата. Въобще може да не я чистите. Само я овалвате в брашно, малко го изтръсквате, че да не прегори, и пускате в тигана или още по-хубаво – във фритюрник.

Добре е да овкусите рибата поне час преди гответенето, за да поеме ароматите. За скара и за печене може да я мариновате в подправки и в лимонов сок или оцет половин час преди готвенето.

Много подправки вървят на рибата, но традиционните са черен и бял пипер, копър, магданоз, девисил. Също риган, мащерка, розмарин, индийско орехче, щом ги харесвате. При варене смело може да слагате целина, дафинов лист, бахар.

Ако много бързате със семейната вечеря, ето три експресни рецепти, които искат не повече от половин час.

Печена. Включете фурната на 180 градуса. Посолете рибите (пъстърви, скумрии). Натрийте ги отвътре с черен пипер, овкусете ги с малко лимонов сок и олио. Пъхнете в коремите им тънко нарязани на кръгчета лимон или домати плюс пресни или сухи подправки на вкус. Сложете в намазнена тавичка, капнете и върху рибата олио. Изпечете за 18-20 минути.

Панирана. Овкусете рибните филета със сол, с черен пипер и лимонов сок. Разбийте яйца с малко бяло вино или бира. Постепенно добавете пшеничено или царевично брашно и бъркайте да стане рядка каша. Оваляйте добре филетата и ги изпържете.

На скара. Рибените котлети мариновайте за 20 минути в смес от зехтин, лимонов сок, 1-2 дафинови листа, сух копър, черен пипер и сол. Изпечете ги на намазнената скара, докато се зачервят.

Междувременно отворете виното. И бяло върви, и розе.

Хитрини

– За варене избирайте едра и по-тлъста риба. Във водата освен подправки прибавете няколко капки лимонов сок или оцет. Вместо тях може да сложите чаша прясно мляко. Така месото ще стане по-крехко и бяло, а миризмата му ще е по-слаба.

– Ако посолите рибата 10-15 минути преди варене, тя ще се разпада по-малко при приготвянето. Варете я в подсолена вода, така ще намалите загубата на минерални вещества и ще запазите в по-голяма степен вкуса, аромата и хранителните й качества. Слагайте по 7-10 г сол на 1 л вода. От момента на завирането оставете рибата на огъня 5-10 минути според големината й.

– За да не мирише речната или езерна риба на тиня, измийте я със силен солен разтвор, предварително добре изстуден.

– Ако ще използвате рибата за плънка на баница или пай, не е необходимо да я варите предварително. Достатъчно е само да я потопите във вряща вода или да я залеете с нея.

– За да бъде пържената риба по-сочна и да има румена коричка, добре е да потопите в прясно мляко парчетата 30 минути преди пърженето.

– За да премахнете неприятната миризма по време на пърженето, в мазнината сложете обелен и нарязан на парчета картоф.

– Растителната мазнина, в която ще пържите рибата, не бива да е вряла, а само сгорещена. В твърде загрятата мазнина рибата ще прегори отвън, но ще остане сурова отвътре.

– Вместо да препържвате рибките с много костици като каракуда, платика, червеноперка, за да не ги усещате, след като изчистите рибата, с остър нож направете напречни разрези по цялата й дължина, без да засягате гръбнака. В образувалите се отвори сложете нарязан на шайби лук, дафинов лист и други подправки по желание. Загрейте олиото и изпържете за кратко всяка овкусена и оваляна в брашно рибка.

– Когато печете риба, я сложете на силна фурна за 30-50 минути в зависимост от дебелината й.

– Ако правите риба на скара, предварително я намажете отвън с олио или зехтин. Ако рибата е по-суха, я оставете да се накисне в прясно мляко, оваляйте я в брашно и чак тогава я намажете с олио.

– Крехките парчета филе от риба залепват по решетката на скарата и лесно се разпадат. За да го избегнете, сложете резени лимон под рибата. Тази хитринка не само ще предотврати залепването и разпадането, но ще придаде на рибата аромат.

Подходящите сосове

Киселомлечен

Продукти: 180 г кисело мляко, сок от 1 лимон, 5-6 стръка ситно нарязан копър, сол, смлян черен пипер, зърна розов пипер.

Приготвяне: Смесете добре млякото, лимоновия сок и копъра, овкусете със сол и черен пипер. При поднасянето на соса в сосиера го поръсете с 2-3 зрънца розов пипер.

Ментов

Продукти: 1 с.л. сушена мента или джоджен, 4 с.л. олио, половин ч.ч. бял винен оцет, 1 с.л. захар, сол.

Приготвяне: Смесете оцета със захарта и кипнете сместа. Сложете ментата, разбъркайте, дръпнете от огъня и изчакайте да изстине. Разбивайте с миксера на ниска скорост и прибавяйте капка по капка олиото. Посолете и оставете за една нощ в хладилника.

Салса верде

Продукти: 5 филенца аншоа, 1,5 с.л. каперси, 2 скилидки чесън, 1,5 с.л. дижонска горчица, 1,5 с.л. червен винен оцет, зехтин, връзка магданоз, малка връзка джоджен, смлян черен пипер.

Приготвяне: Стрийте в хаванче филенцата аншоа с малко от мазнината им, каперсите, обелените скилидки чесън, горчицата и оцета. Прибавете листата на магданоза и половината листа на джоджена. Отново счукайте добре, прибавете останалите листа джоджен и щипка сол, разбъркайте. Сосът е подходящ за всякакъв вид риби.

Рецепти

Супа от сьомга с кускус

Продукти: 600 г изрезки от сьомга, 4 картофа, 1 глава лук, 1 морков, 2 с.л. кускус, 2-3 с.л. олио, сол, 5-6 зърна черен пипер, 2 дафинови листа, 3-4 стръка пресен копър.

Приготвяне: От изрезките, сол, черния пипер и дафиновия лист сварете бульон и го прецедете. Кипнете го отново и пуснете нарязания картоф. Отделно пасирайте нарязаните лук и морков заедно с олиото. Внимателно отделете месото от костите. Сложете го в бульона, прибавете пасираните зеленчуци. Оставете супата да заври и след 2-3 минути сложете кускуса. Щом отново кипне, изключете котлона и след 2-3 минути махнете тенджерата. Подправете супата с наситнения копър и сервирайте.

Салата с пушена пъстърва и портокали

Продукти: 3 портокала, 3 с.л. зехтин, морска сол и черен пипер на вкус, 200 г рукола, 250 г филета от пушена пъстърва.

Приготвяне: Изрежете кората на портокалите заедно с ципата. Накрая изцедете добре ципестата част. Прехвърлете парчетата портокали в друга купа. За дресинга добавете зехтина, малко сол и черен пипер към портокаловия сок и разбъркайте. Сложете при резените портокали руколата и накъсаната на малки парченца риба. Залейте с дресинга и объркайте внимателно.

Риба печена с мента

Продукти: 1-2 цели риби (без значение какви – скумрия, пъстъвра и т.н.), 1 ч.ч. листа от мента, 1-2 лимона, сол, 2-3 с.л. зехтин или краве масло.

Приготвяне: Посолете рибата отвън и отвътре. Сложете я в намазано с мазнината алуминиево фолио. Махнете кората на лимона и го нарежете на парченца. Напълнете с тях и с листа от мента рибата. Посипете я щедро отгоре със ситно нарязана мента. Завийте я във фолиото и я опечете във фурната за 15-20 минути. Няколко минути преди да я извадите, разгърнете фолиото и махнете поръсената мента, за да се запече рибата с коричка. Преди сервиране извадете пълнежа и поръсете рибата с пресни ментови листа и лимонов сок.

Пъстърва в меден сос

Продукти: 1-2 едри пъстърви, 1 портокал, 2 с.л. мед, 1 с.л. горчица, 30 г краве масло.

Приготвяне: Загрейте фурната до 180 градуса. Изстискайте портокала и смесете сока с меда и горчицата, посолете. Осолената риба сложете в тава, намазана с мазнина. Залейте я с маринатата и я сложете в загрятата фурна. Печете 20 минути. Още гореща, поръсете рибата с тънки стружки от портокаловата кора. Поднесете я със задушени картофи и зелена салата.

Из „Ястия с риба”

Книгата може да поръчате тук!

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/