Живко Джамяров: Кълновете са еликсирът на здравето

04 January 2022
Румяна Смилкова

В последно време все повече се говори колко полезни са покълналите семена за здравето и колко е добре да се включват в ежедневното меню. Енергията от тях стимулира вътрешното пречистване и възстановяване на организма, действат профилактично срещу рак, повишават имунитета, осигуряват пълноценна работа на нервната система и на обмяната на веществата. Как да ги поднасяме на трапезата попитахме специалиста по биохрани Живко Джамяров, който от години се храни със сурова и готвена зеленчукова храна, съсобственик е на първото веган заведение у нас и е автор на блога www.kinoata.com.

Живко, защо покълналите семена са важни за здравето ни?

Непокълналите семена са по-трудно усвоима храна за разлика от покълналите. Те дават много енергия на организма и лесно се преработват в храносмилателния тракт. Когато се приемат, създават лекота в стомаха, а в същото време са засищаща храна. Кълновете може да се включат към нормалното хранене и така ползите за здравето да се удвоят. Важно е храненето да е балансирано. Аз самият приемам изцяло растителна храна, като комбинирам известен процент сурова с готвена, и постя всяка седмица. Това ми помогна да се стабилизирам след поставяне на диагнозата ми тиреоидит на Хашимото с потисната функция на щитовидната жлеза. Спазвам принципите на д-р Емилова.

Какви са тези принципи?

В понеделник приемам само течности - фрешове, чай, вода. Във вторник ям само плодове и пия чай и вода, и от сряда нататък се храня нормално. Избягвам да консумирам много солени, рафинирани и мазни неща. Гледам всичко да е максимално естествено и близо до природата.

Кои покълнали семена може да добавим към менюто си?

От зърнените храни може да се приемат кълнове от лимец, пшеницата, просо, киноа, елда, овес. От бобовите - леща, нахут, соя, червен боб. Покълват семената на слънчогледа, лена, конопа.

Каква супа с кълнове ще ни препоръчаш?

Например домати с покълнала киноа, джинджифил и босилек се заливат с топла вода и се пасират в блендер. Добавят се сол и маслини на вкус. Всичко е въпрос на фантазия и предпочитания. Традиционната студена супа гаспачо с домати и авокадо може да се направи като към тези продукти се добавят кълнове от слънчоглед, и отново да се пасира в блендер.

Добра идея е да се добавят зеленолистни като листа от целина, спанак, листа от цвекло, лапад, рукола, глухарче. Избягвам използването на водораслите спирулина, хлорела, които не са близки до нашето хранене. Те са силно концентрирана храна, с която не бива да се прекалява. Ако искам ястието да има морски вкус, добавям водораслото нори, от което се прави суши, и го има и на прах. Интересни още са червеното водорасло дулсе, както и уакаме. Те са типични за азиатската и японската кухня. Чудесен заместител са на солта или когато човек иска да се храни безмесно, но желае да придаде на ястието вкус на морска риба.

Живко Джамяров

Живко Джамяров

Какви салати ще ни препоръчаш?

Лесна и вкусна е салатата от домати, краставици, авокадо, кълнове от слънчоглед с маслини. Може да се добави печен счукан сусам. Другото ми предложение е от корейско зеле или кисело зеле с водорасли уакаме и джинджифил. Получава се чудесна салата за зимата, богата на пробиотици.

Полезни са зимата още са салатите от земната ябълка и алабаш. Добра идея е комбинацията от цвекло, земна ябълка и моркови. Може да се добавят пащърнак, накиснати орехи и малко зехтин.

Какво основно ястие да направим с кълнове?

Не е трудно да се направи крекер от покълнал лен и зеленчуци, който се изсушава. Към тази порция крекери се добавя майонеза от киноа и домат или тофу.

В момента разработваме полезен за здравето биопродукт от сурови покълнили семена смлени на прах с добавен български пробиотик и диворастящи плодове за женското здраве, за мъжкото, за тонизиране при стрес и усилена мисловна дейност.

Какво ястие с картофи ще ни предложиш?

Добра комбинация е картофи, зеленолистни и тофу или катофи, спанак и тофу с куркума и джинджифил. Покълналите семена без проблем се добавят към всяко ястие. Може да са част от сурова лазаня, като блатовете са от покълнал лен или друг тип семена.

Имаш ли любимо ястие?

Предпочитам храната с една-две съставки, която се приготвя бързо, например намазан хляб от лимец с домашно приготвена сурова лютеница, поръсен с кълнове от люцерна и добавено тофу. Лютеницата може да се направи с домати, хранителна мая, чушки, вода...

Как хапваш праз?

Задушавам го на пара, както и лука и чесъна. Не ги консумирам сурови. Добавям ги с други зеленчуци към сварена киноа. Смесвам бобови и зърнени храни, защото така протеините се усвояват най-добре. Чудесно се съчетават ориз и леща, киноа и боб, нахут и киноа, нахут и просо. Към тях добавям задушени зеленчуци – спанак, чушки, чесън, праз.

Как да готвим сладкия картоф?

Обичам да го правя печен на фурна на филии до златна коричка. Може да се поднесе с малко орехи, сироп от агаве или мед. Аз го предпочитам с канела.

Кой десерт ти е любим?

Плодовете са най-полезният и вкусен десерт за мен. Хапват се половин час преди друга храна. Може да се приемат по обед или в ранния следобед, но не и по-късно. Най-добре е плодовете да не се смесват по между си, това особено важи за банана и пъпеша. Подходящ десерт за зимата са печените дюли, които са вкусни и на сладко.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/