Бившият служебен министър на околната среда и водите Юлиан Попов публикува пост във Фейсбук, в който изтъква 10 причини за българските жертви от COVID-19. Той написа:
"България е световно поле на смъртта от Ковид. Тази трагична ситуация е тясно свързано с ниската ваксинация. Но има и други съпътстващи причини. Десет от тях:
1. Ниска ваксинация (първа причина).
2. Не си носим маските като хората. Маслата трябва плътно да покрива носа и устата. В автобуса половината носове стърчат навън и сеят и събират зараза.
3. Бутаме се един в друг. Това е странен навик, дори синдром, викат му “lack of spatial awareness”. Дълбоко вкоренен като народната песен, у нас и по османските ширини.
4. Не проветряваме. Особено кръчмите. Искаме да ни е топло, задушевно и вирусно. За нас течението е по-голяма заплаха от Ковид.
5. Не мием и не чистим. Сапуни, вода, дезинфектанти трябва да има навсякъде и постоянно да се употребяват.
6. Пием повече антибиотици от кафе. Развиваме антибиотична резистентност. Добре е тази връзка да се изследва сериозно. И няколко аптекаря да бъдат лишени от права заради безотговорна продажба на антибиотици. Прекалената употреба на антибиотици убива.
7. Лошо общо здраве. Здравното обслужване в България е общо взето на безобразно равнище, а концепции като публично здраве, здравословна околна среда (environmental health) са ни чужди. Здравеопазване значи антибиотик, а когато не помага – хирург.
8. Корупция в здравната система. Видяхме я с престъпната продажба на сертификати.
9. Ниска дигитализация. Тя допринесе много за това хората да не могат да работят от вкъщи. Излизат. И се бутат.
10. Недоверие в институциите. Оправдано в голяма степен, но в случая с Ковид стигна нови висини. Освен това и институциите не вярват в себе си."
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/
Коментари