В нощта на 10 юли беше пуснат нов модел на чатбот, разработен от компанията xAI под ръководството на Илон Мъск. Според създателите, Grok 4 е способен да направи истинска революция в областта на изкуствения интелект - защото функционалността му е практически неограничена.
Компанията на Мъск представи едновременно две версии на Grok 4. Предприемачът твърди, че неговото "дете" е отишло далеч отвъд обичайните отговори на потребителските въпроси. Grok вече е в състояние да се справя със задачи на ниво учени, да разбира контекста по-задълбочено, да анализира изображения и текст едновременно и много други.
Grok 4 Heavy вече заема водещи позиции в тестове на водещи бенчмаркове. В сложен тест, който включва няколко хиляди въпроса - той получи резултат 44,4. В същото време основните му конкуренти имат много по-скромни резултати: Gemini 2.5 Pro получи 26,9%, OpenAI o3 - 21%. В теста за проверка на способността на изкуствения интелект да разпознава визуални модели, моделът спечели 16,2% - това е почти два пъти повече от основния му конкурент Claude Opus 4.
Създателите твърдят, че Grok 4 Heavy работи на принципа на „научна група". Няколко AI агенти едновременно решават един проблем, сравняват резултатите и след това дават на потребителя най-добрия отговор. Моделът е бил обучен да разбира мемета и интернет жаргон, благодарение на което комуникацията с него е станала по-човешка. В бъдеще xAI обещава да добави подобрена гласова система, благодарение на която чатботът ще може да възпроизвежда реч с различни интонации и дори да пее.
Мъск нарича Grok 4 най-умната невронна мрежа в човешката история . Той вярва, че в близко бъдеще изкуственият интелект ще може да открива нови закони на физиката - тази функция ще бъде използвана от SpaceX за колонизиране на Марс.
Очаква се xAI да пусне специализиран модел за програмисти през август, мултимодален агент през септември и система за генериране на видео съдържание през октомври, като всички те ще бъдат интегрирани в екосистемата Grok.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/
Коментари