Милиони геймъри се обединяват, за да спасят игри, които издателите може да спрат

06 July 2025
MenTrend.bg
Stop Killing Games е насочена към защита на дигиталното наследство и поддържане на достъпа до игри, закупени от потребителите. СНИМКА: ФРИЙПИК
Stop Killing Games е насочена към защита на дигиталното наследство и поддържане на достъпа до игри, закупени от потребителите. СНИМКА: ФРИЙПИК

Кампанията за спасяване на игри, Stop Killing Games, стартирана от блогъра Рос Скот през 2024 г., е събрала над един милион подписа, необходими за подаване на европейска гражданска инициатива. Предложението има за цел законово да ограничи практиката на издателите да изтеглят игрите офлайн след края на периода им на поддръжка, съобщава DTF. 

Stop Killing Games е насочена към защита на дигиталното наследство и поддържане на достъпа до игри, закупени от потребителите. Причината за стартирането му беше спирането на сървърите на състезателния проект The Crew от Ubisoft.

Кампанията на Скот привлече широко внимание през последните месеци, благодарение на подкрепата на популярни YouTuber-и като Cr1TiKaL, PewDiePie, Asmongold и Jacksepticeye, както и на активисти, включително правозащитника Луис Росман. Фокусът върху инициативата се засили на фона на публичен спор между Скот и разработчика и стриймър PirateSoftware, който критикува исканията на блогъра като потенциално вредни за по-малките студия.

Изявленията предизвикаха спорове, на които Скот отговори с обяснително видео, отбелязвайки, че инициативата не изисква вечна поддръжка на сървъра, а по-скоро включва въвеждането на офлайн режими или отваряне на сървърния код за общността.

Въпреки противоречията, резонансът около конфликта допринесе за допълнително увеличение на броя на подписите. Събирането продължава: според изявленията на организаторите, за успешна проверка на инициативата в Европейския съюз ще са необходими поне 1,2 милиона подписа.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/