Чиповете под контрол: САЩ искат да знаят къде се намира всяка видеокарта

14 May 2025
MenTrend.bg
Компютърен чип СНИМКА: Pixabay
Компютърен чип СНИМКА: Pixabay

Конгресът на САЩ обсъжда законопроект, който би могъл да революционизира световния пазар на микроелектроника. Говорим за тотален контрол върху местоположението на чипове, видеокарти и процесори, предимно тези, използвани за разработването на изкуствен интелект.

Целта на инициативата е да се предотврати попадането на американски технологии в ръцете на държави под санкции, включително Китай и Русия.

Законопроектът предлага задължително внедряване на системи за геолокация във всички високопроизводителни чипове и видеокарти. Nvidia, AMD, Intel и други производители ще трябва да разработят и интегрират такива системи в своите продукти в рамките на шест месеца след приемането на закона. Това се отнася не само за бъдещи продукти, но и за вече пуснати на пазара и продавани устройства, включително популярни графични карти като Nvidia RTX 4090 и предстоящата RTX 5090, както и мощни сървърни процесори.

Как планират да проследяват вече продадените видеокарти е голям въпрос. Техническото внедряване на такава система за оборудване, което вече е в експлоатация, изглежда е сложна задача. Вярно е, че според някои сведения, Nvidia вече има техническа възможност дистанционно да блокира своите видеокарти, което може да се използва за прилагане на закона.

В допълнение към геолокацията, законопроектът предвижда създаването на глобален регистър, където ще се съхранява информация за местоположението на всеки чип и данните за неговия собственик. Производителите са длъжни да докладват на Министерството на търговията на САЩ за всички опити за преместване на чипове или видеокарти в държави от „черния списък".

Освен това се обсъжда възможността за автоматично блокиране на устройства, ако те бъдат активирани в държава под санкции. Все още обаче няма официално потвърждение на тази информация.

Оказва се, че САЩ искат да установят пълен контрол върху разпространението на ключовите си технологии. Експерти и представители на някои ИТ компании, като например Google, потвърждават техническата възможност за проследяване на чипове. Google вече използва подобни системи в своите центрове за данни.

Въпреки това, ефективността на подобни мерки в световен мащаб и тяхното въздействие върху пазара на високите технологии остават под въпрос. Производителите на чипове, включително Nvidia, засега се въздържат от официални коментари.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/