Изследователи от университета в Бристол и Британската агенция за атомна енергия са разработили уникална диамантена батерия, базирана на радиоактивния изотоп въглерод-14. Новият източник на енергия може да издържи хиляди години, отваряйки перспективи за различни приложения. Резултатите от проучването са докладвани на уебсайта на Службата за атомна енергия на Обединеното кралство (UKAEA) .
Батерията използва радиоактивното разпадане на въглерод-14, изотоп, известен с използването си при радиовъглеродно датиране. Диамантената структура улавя бързите електрони, освободени по време на разпадането, и ги превръща в електричество, подобно на това как слънчевите панели преобразуват светлината в енергия.
Разработването на батерията стана възможно чрез използване на технологии, разработени чрез изследвания на ядрения синтез.
„Диамантените батерии предлагат ефективен начин за осигуряване на постоянно захранване на устройствата. Изкуствените диаманти позволяват безопасното използване на въглерод-14", каза Сара Кларк, ръководител на проекта.
Една от най-обещаващите области за използване на нови източници на енергия е медицината. Тези батерии могат да захранват биосъвместими устройства като очни импланти, слухови апарати и пейсмейкъри, минимизирайки необходимостта от подмяна.
В допълнение, диамантените батерии могат да се използват в екстремни среди, като например в космоса или на места, където смяната на батерията не е възможна, като по този начин значително удължава живота на устройствата.
Според учените диамантените батерии обещават да бъдат революция в енергетиката, осигурявайки дългосрочно, безопасно и екологично съхранение на електроенергия.
© 2019 MenTrend. Всички права са запазени.
Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.
Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/
Коментари