Заселниците на Луната ще живеят в 50-метрови кули

06 December 2024
Мария Незнакомова

НАСА разкри концепцията си за жилищата при колонизация на спътника

Някой ден заселниците на Луната ще могат да живеят при всички удобства в 50-метрови кули, изградени от местни скали. Това показват концептуалните изображения на бъдещите жилища, които показа НАСА. За целта в близките години към земния спътник ще полети робот за копаене, необходим за строителството на лунните жилищни комплекси. Така би трябвало да изглеждат жилищните кули на Луната.

ИЗОБРАЖЕНИЕ: AI SPACEFACTORY

Така би трябвало да изглеждат жилищните кули на Луната. ИЗОБРАЖЕНИЕ: AI SPACEFACTORY

В момента американската космическа агенция се готви да върне хората на Луната.  Очаква се това да започне с програмата “Артемида III” през септември 2026 г. Тогава астронавтите на НАСА би трябвало да кацнат на южния полюс на спътника, което ще отбележи началото на плановете за създаване на устойчиво човешко присъствие на лунната повърхност. И като част от дългосрочната визия НАСА се надява да може да копае лунен реголит – слой от повърхностна скала, – за да се сдобие на място с евтини строителни материали.

Плановете са да бъдат създадени напълно оборудвани съоръжения и сгради за поддържане на постоянно лунно селище и жизнена космическа икономика. НАСА вече тества виртуални версии на роботи за копаене в компютърни симулации, които инженерите на агенцията помежду си наричат Лунен магнат (Moon Tycoon). Истинска версия на робота багер ще лети до Луната през следващите няколко години, за да демонстрира, че може успешно да събира до 10 метрични тона реголит.

“Това ще бъде първият път, когато ще се копае за минни операции с намерението действително да се използват местните ресурсите”, обяснява пред в. “Сън” инженерът по роботиката на НАСА Джейсън Шулър.

След като агенцията успее да събере скали от лунната повърхност, тя може да започне опити за изграждане на жилища. Този тип домове са наречени структура от клас III.

Сградите от клас I ще са значително по-малки. Те ще се изграждат на Земята и ще бъдат транспортирани до Луната. Жилищата от клас II пък ще бъдат изградени от компоненти, изработени на Земята, но ще бъдат сглобявани и на Луната. Клас III ще са най-големите постройки, които ще се изграждат изцяло на лунната повърхност, като се използват добити на място материали. Като строителството ще е с 3D принтери, които ще ползват добития на Луната материал.

Космическата агенция показа 3D отпечатани проекти на сгради, създадени от специалисти по архитектура в AI SpaceFactory - компания, базирана в Ню Йорк. Жилищата в кулите ще бъдат просторни и обзаведени според всички изисквания за комфортен и професионално активен живот.

Според НАСА стратегията за сградите от клас III ще се ползва потенциално и на Марс. Важно е, че материалът, който ще сe  събира с робота за копаене, не е предназначен да бъде единствено за космически домове. Реголит ще се използва, за да бъде построено почти всичко на Луната. Процесът ще бъде симулиран на компютър предварително – за да е сигурно, че всичко работи по предназначение.

НАСА смята, че може да използва материала за изграждане на стотици километри пътища. Ще бъдат създадени убежища и местообитания с хиляди кубични метри обем. Агенцията разкрива, че това ще осигури защита на активите и екипажите от топлинни и радиационни опасности. А целта е тези системи да издържат поне 10 години и потенциално дори повече.

ПРОГРАМАТА “АРТЕМИДА”

Програмата на НАСА “Артемида” (Artemis) включва поредица от мисии, включително създаването на постоянна база на Луната. Както при всички космически мисии, планираните периоди на излитане може да бъдат променяни, но засега планирането върви в следната последователност:

“Артемида I” (2022) – успешен тест на тежката ракета носител Space Launch System (SLS). Тя е създадена за експедиции извън пределите на околоземното пространство.

“Артемида II” (2025) – планиран тестов полет с екипаж на SLS и космическия кораб “Орион”. 

“Артемида III” (2026) – кацане с екипаж на повърхността на Луната – първото американско кацане след “Аполо 17” през 1972 г.  НАСА има за цел да приземи първата жена астронавт и първия цветнокож астронавт на лунната повърхност. Те ще прекарат една седмица на спътника, извършвайки научни изследвания, преди да се върнат на Земята.

“Артемида IV” (2028) – доставка на основната част от новата лунна космическа станция Gateway в орбита около Луната и приземяване на други двама астронавти на повърхността на Луната.

“Артемида V” (2030) – трето кацане с екипаж, включително доставката на още важни компоненти за лунната станция. 

“Артемида VI” (2031) – четвърто кацане с екипаж, интегриращо научния въздушен шлюз с космическата станция Lunar Gateway.

Китайците залагат на яйцевидни иглута Китайските лунни иглута.

Китайските лунни иглута.

Почти по същото време, когато НАСА представи концепцията си за лунни селища, стана ясно, че китайски учени са разработили здрави иглута с форма на яйце, предназначени за лунна колонизация.

Тъй като Китай също продължава да преследва своите амбиции за заселване на Луната, изследователите се фокусират върху въпроса за извънземните жилища. Първоначалните скици на лунна колония изобразяват няколко сиви иглута с яйцевидна форма и миниатюрни астронавти, които сякаш се завръщат у дома.

Дин Лиюн, ръководител на екипа, който е създал макетите, обяснява пред китайската държавна телевизия, че тези подобни на яйца местообитания отчитат суровите условия на Луната, недостига на суровини, температурния диапазон с вариации от 300 градуса по Целзий и риска на космическата радиация.

“Тези фактори правят лунната конструкция изключително предизвикателно, суперинженерно начинание”, казва той.

Ученият разкрива, че неговият екип е експериментирал с различни форми за домовете на Луната, преди да се спре на двупластова куполна структура, която придава на жилищата вид на вкопано в почвата яйце. “Яйцата” ще бъдат разделени на жилищни и работни пространства, а структурите могат да бъдат конструирани от роботи и 3D принтери. В близко бъдеще Китай също планира да изпрати пилотиран космически кораб на Луната.

Ключови думи

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/