Изпитът за ловец – по-скъп с 50%

21 May 2024
24 часа
Таксите за явяване на теоретичен и практически изпит се вдигат месеци преди началото на ловния сезон.
Таксите за явяване на теоретичен и практически изпит се вдигат месеци преди началото на ловния сезон.
  • Вдигат таксите за явяване на теоретичен и практически изпит
  • Увеличава се и сумата за дивечови рога - 5 лева за килограм от благороден елен и 4 лв. за лопатар

Цената, която ще плащат за разрешително кандидатите за ловци, се вдига почти двойно. От 35 лв. таксата за теоретичен изпит за придобиване право на лов става 60 лв. С 10 лв. - от 25 на 35, се увеличава тази за практическия изпит. Така общо за изпитите се плащат 90 вместо сегашните 60 лева. 

Около хиляда лева ще струва вече да станеш ловец. Курсовете са 400 лв., 90 лв. за изпит, 103 лв. е ловният билет, който се плаща на горското на година, а има и такса за ловната дружинка - обикновено първоналната е 300 лв., а после всяка година по 150. Но има и много по-скъпи дружинки.

Промените в тарифата по закона за лова бяха пуснати за обществено обсъждане от Министерството на земеделието и храните. В мотивите за поскъпването е посочено, че последните промени в размера на таксите са правени през 2020-а. Междувременно обаче правилата за изпитите за кандидат-ловците са променени - въведено е изискване за електронен тест като част от теоретичния изпит. За да се покриват допълнителните разходи на администрацията, се налагало увеличение на цените.

Като допълнителен аргумент е посочено, че в изпитната комисия са включени експерти с необходимото образование и познания в областта на ловното стопанство, а продължителността на изпита била над 3 часа.

Практическият изпит бил доста по-кратък, поради което увеличението на таксата е по-малко. Било обаче неизбежно, защото и при него квалифицирани експерти за боравене с ловно оръжие следят за успешното и безопасно провеждане на изпита.

Средно 4153 кандидат-ловци на година се явяват на теоретичен изпит по данни на земеделското министерство. Практически изпит държат по 3318 души, което показвало, че не всички са издържали теоретичния.

Увеличава се и таксата за намерени дивечови рога. Вместо по 1,50 лв. на кг за рога от благороден елен и по 1 лв./кг за елен лопатар се предлага да се плащат съответно 5 и 4 лева. Причината - рогата се препродавали като суровина за производство на изделия с търговско предназначение. Изкупната цена била около 40 лв. за килограм. Като друг мотив е посочена натрупаната инфлация от 159% за периода 2001 - 2023 г. Това налагало да бъдат компенсирани увеличените разходи на администрацията и по-висока такса за придобиването на право на собственост върху паднали дивечови рога.

Според данните на земеделското министерство средно на година у нас се събирали 5333 килограма рога, като от тях 4700 кг са от благороден елен и 633 кг от лопатар.

По-висока цена ще има и за правото на подборно ловуване. В момента таксата за издаването на удостоворение за това и на дубликат е съответно 1 и 0,50 лв. Тези цени не покривали разходите за предоставяне на административната услуга. Затова е предвидено таксата да се увеличи на 5 лева, независимо дали се издава удостоворение, или дубликат. На година се издавали по 3709 удостоверения за право на подборно ловуване.

За останалите удостоверения, разрешителни, позволителни и други документи таксите остават без промяна.

Вдигането на цените идва няколко месеца преди старта на ловния сезон. За дребен пернат дивеч – пъдпъдък, гургулица, гривяк, горски бекас, той започва обичайно от втората събота на август и продължава до края на ноември.

За едър дивеч стартира на 1 септември с изключение на този за мъжки сърни, който започва от 1 май и продължава до 30 октомври. Друго изключение е подборният лов на диви свине, който е разрешен целогодишно, а груповият започва на 1 октомври.

Подборният лов е специфичен вид, при който избирателно се отстрелват определени животни с цел да се подобри или запази генетичното качество на популацията.

Коментари

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата.
Остави коментар:

Име:

Eл. поща:

Коментар:* (макс. 1000 знака)




Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: office@cem.bg, https://www.cem.bg/